Logo akcji

Oczyszczacz powietrza został przekazany naszej placówce przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. "Wdrażanie Programu Ochrony powietrza dla województwa małopolskiego- Małopolska w zdrowej atmosferze" współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

facebook

Statystyki

Użytkowników : 15
Artykułów : 83
Odsłon : 53621

Rekomendacje

Grupa 1 - Krasnoludki


Zadania 01.06. - 05.06. PDF Drukuj Email
Grupa 1 - Krasnoludki - Zadania
Wpisany przez Lidia Drąg Dominika Świst   

Krasnoludki 01.06-05.06


Poniedziałek 01.06

Kochane Dzieci! Dzisiaj Święto wszystkich Dzieci.
Niech Wam pięknie słońce świeci.
Wszyscy śmieją się od rana,
Każda buzia roześmiana,
Czar zabawy dziś panuje,
Każde serce się raduje.
Oj! Jak ptaszki dziś śpiewają Tak życzenia Wam składają Wasze drogie Panie

Dzisiaj z okazji Dnia Dziecka proponuje wspólne zabawy dzieci i rodziców. W ten uroczysty dzień niech króluje śmiech i zabawa. Drogi Rodzicu! Proponuje pobawić się dziećmi w zabawy z waszego dzieciństwa. Gry i zabawy dla dzieci mogą być świetną zabawa dla całej rodziny: Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy. grze powinno uczestniczyć przynajmniej kilka osób. Jedna z nich, nazywana Babą-Jagą, znajduje się w pewnej odległości od reszty grupy i jest odwrócona tyłem lub ma zakryte oczy. Gracze biegną w kierunku Baby Jagi. Po wypowiedzeniu słów: raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, odsłania ona oczy lub odwraca się do graczy. Wszyscy uczestnicy zabawy zamierają – nie mogą się poruszać, mówić, śmiać się. Baba Jaga stara się ich sprowokować, np. rozśmieszając. Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić do punktu startu. Po chwili Baba Jaga znów zakrywa oczy i cykl się powtarza. Celem graczy jest dotarcie do Baby Jagi, gdy ona nie patrzy, i dotknięcie jej. Zwycięzca zajmuje miejsce Baby Jagi.

Ciuciubabka. Jedna z osób jest Ciuciubabką. Ciuciubabka musi mieć zawiązane oczy np. chustą. Pozostali uczestnicy zabawy dotykając Ciuciubabkę muszą nią “kręcić” dookoła, powtarzając słowa:

Ciuciubabko na czym stoisz? -Na beczce A co w tej beczce? -Kapusta i kwas. No to, Ciuciubabko , łap nas! Po wypowiedzeniu tych słów, gracze muszą uciekać, żeby Ciuciubabka ich nie złapała. Można oczywiście dotykać Ciuciubabkę, ale trzeba uważać, żeby nie zostać złapanym. Osoba, która zostanie złapana przez Ciuciubabkę, przejmuje rolę Ciuciubabki.

Balonik - „Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i... bach!”.

Zabawy ruchowe na kółkach

Jazdę na rowerze, hulajnodze można uatrakcyjnić:

Tor przeszkód - Możesz na drodze przejazdu dzieciaków poustawiać krzesła, kosze na śmieci, duże zabawki, skrzynki. Miej ze sobą stoper, żeby mierzyć czas przejazdu małym sportowcom. Slalom - Klasyczna zabawa polegająca na płynnym mijaniu zygzakiem rozstawionych słupków lub innych przeszkód.

Poszukiwanie skarbów. Na dworze w różnych miejscach (drzewa, krzaki, kamienie) schowaj jakiś przedmiot – coś słodkiego albo drobny prezent. Powiedz: „Idź do przodu, stań, idź w stronę ławki, omiń ją, szukaj na dole....”. Innym poleceniem może być podanie liczby kroków, jakie dziecko ma przejść.

Celowanie - Ustawiamy na środku placu dużą piłkę (najlepiej do koszykówki). Metr od niej rysujemy linię, na której stają rzucające dzieci. Każde dziecko otrzymuje małą piłkę, którą stara się trafić w dużą. Po dwóch kolejkach staramy się zwiększyć odległość.

Kolory - Dziecko, które na początku poprowadzi zabawę, trzyma piłkę. Pozostałe siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego kolegi, wymieniając przy tym różne kolory. Dzieci łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający piłkę powie „czarny!”. Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!”.

Skoki przez drabinkę. Wykonaj drabinkę, np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które ułożycie na ziemi na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na sprawnym przeskakiwaniu kolejnych szczebelków.

Spacerek. Proszę włączyć muzykę i mówić im dziecku polecenia: „Zbieramy truskawki!”, a wtedy maluchy udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek itd.

Wspólne gotowanie. Zachęcam rodziców do wspólnego gotowania, pieczenia babeczek lub przygotowania pysznych deserów. Możecie razem przyrządzić dla całej rodziny kanapki przypominające zwierzątka lub małe pizze w kształcie serc, kwiatków. Wszystko zależy od kreatywności rodzica i dziecka, a także tego, jakie produkty posiadamy w domu.

Życzę miłej zabawy.


Gimnastyka korekcyjna:

1. Leżymy przodem (na brzuchu) uginamy nogi w kolanach, chwytamy dłońmi za stopy, unosimy tułów i wykonujemy kołyskę. (7 razy do przodu i 7 do tyłu)

2. Kręcimy skakanką (na takiej długości na jaką pozwalają nam domowe warunki), a dziecko próbuje ją przeskoczyć. W miarę nabywanej wprawy – kręcimy coraz szybciej.

3. Małe kaczuszki – robimy przysiad, chwytamy się za kostki, nogi są w delikatnym rozkroku – maszerujemy do przodu, unosząc raz lewą raz prawą nogę. (dystans to około 10 metrów)

4. Biegamy w różnych kierunkach w tempie podanym przez nas na dowolnym instrumencie. Na sygnał, czyli np. mocne uderzenie w instrument, zatrzymujemy się i wykonujemy okrężne ruchy ramionami, tzw. skrzydła wiatraka.

5. Leżymy bokiem, podpieramy na jednej ręce i obchodzimy nogami po obwodzie koła (jedno koło w jedną stronę, następnie zmieniamy rękę i zataczamy koło w drugą stronę).

 

Wtorek 02.06

1.Zabawy i ćwiczenia poranne dla całej rodziny.

W przód i w tył”– zabawa ruchowa z elementem marszu. Marsz w różnych kierunkach, na mocne uderzenie w bębenek( garnek) – zatrzymujemy się i maszerujemy tyłem. Kolejne mocne uderzenie zmienia kierunek marszu. „Ręce - nogi - głowa” – zabawa ruchowa. Stoimy na podłodze. Na hasło wymienione części ciała mają dotykać do podłogi, np. Dwie nogi i ręka, Jedna noga i dwie ręce, Dwie nogi i dwie ręce, Dwie nogi, ręka i głowa… „Hop” – zabawa ruchowa z elementem podskoku. Maszerujemy po obwodzie koła. Na hasło: hop - podskakują obunóż, następnie dalej maszerują.

2 „Co jest wyższe niż ja?” – zabawa dydaktyczna, porównywanie wysokości przedmiotów w stosunku do własnej osoby i do innych osób. Dziecko ma za zadanie odnalezienie w sali przedmiotów wyższych i niższych od siebie. Następnie i kolejno wymienia te przedmioty. Zastanawiają się, czy rodzice są wyżsi niż wskazywany przez nie przedmiot. Zastanawia się, kiedy będzie wyższy niż wymieniona rzecz. Możemy nakierować dziecko zadając pytania: Co jest wyższe, ja czy szafka? A kiedy ty będziesz wyższy niż szafka? Czy jak urośniesz, to będziesz dorosły? A czy dorośli jeszcze rosną?

3.„Kim będą?” - wiersz T. Kubiaka, ( proszę odtworzyć nagranie wiersza). Po wysłuchaniu wiersza dziecko udziela odpowiedzi na pytania, opowiada o planach na przyszłość. Pytamy, kim chciałyby zostać w przyszłości Zosia, Irenka i Kasia. Pyta, czy dzieci pamiętają, kto chciał projektować domy, pisać książki i pracować w sklepie. Następnie pytamy, kim dziecko chciałyby zostać, kiedy będzie już dorosłe. Prosi, żeby powiedziało, dlaczego dokonało takiego wyboru, co im się w tej pracy podoba.

4. Masażyk- zabawa paluszkowa https://youtu.be/ktcatgAn6

5. „Kim będą?”(Karta pracy nr 51) – ćwiczenie rozwijające analizator wzrokowy i sprawność manualną. Dziecko na karcie pracy rysuje po śladzie sznurki od balonów i sprawdza, kim chce zostać chłopiec, a kim dziewczynka, kiedy dorosną. Porównuje ich marzenia ze swoimi.

 

Środa 3.06

1.Zabawa ruchowo-taneczna do piosenki „Czekolada” https://youtu.be/e_qsWae-jYQ

2.„My dzieci świata” wiersz przybliżający wygląd , strój i dom dzieci z różnych stron świata . https://youtu.be/zl_dYe03Yx0 Po obejrzeniu i wysłuchaniu wiersza pytamy dziecko: Jak nazywają się dzieci z z różnych stron świata, jak wygląda ich strój i dom, w którym mieszkają. Proszę zwrócić dziecku uwagę, że wszystkie dzieci chcą się bawić, uczyć i mieć swoje prawa.

3. „Dzieci świata” kolorowanie rysunku kredkami , farbami. Dziecko koloruje obrazek dobierając odpowiednie kolory.

4. „Zygzaki ” – rysowane wierszyki , ćwiczenia grafomotoryczne ( wodzenie palcem po śladzie, rysunek na dole postu ).

Leniwa ósemeczka, dwa kółeczka, kreseczka , ślimak co wystawia rogi , wąż co nie ma żadnej nogi, wzór poziomy, wzór pionowy i skręcony, sprężynowy.

5. Zabawa z piosenką „Jesteśmy dziećmi” https://youtu.be/7K3_mSb1zRQ Podczas zwrotki dziecko może wystukiwać rytm piosenki np. na łyżeczkach, podczas refrenu pokazuje czynności.

Jesteśmy dziećmi- pokazuje na siebie rękami, chcemy miłości- rysuje serce

Jesteśmy dziećmi- pokazuje na siebie rękami, chcemy radości - dz. śmieje się Chcemy by często tulono nas- dz. pokazuje gest tulenia i ,żeby miło nam płynął czas- dz. naśladuje rękami płynący „czas.”

Język angielski

Piosenka Pięć zmysłów "Five senses" https://www.youtube.com/watch?v=PsqikhX0c8I

See it! Hear it! Smell it! Taste it! Touch it! Widze ! Słyszę ! Czuje zapach ! Smakuje ! Dotykam ! One, two, three, four, five senses! 1,2,3,4,5 Pięć zmysłów ! Eyes, eyes! - Oczy ! I see. Ja widze ! Ears ! Uszy ! I hear, Ja słyszę. Nose, nose! - Nos I smell - ja czuje zapach. Tongue! -Język- taste, ja smakuje. Skin! - Skóra I touch. -Ja dotykam.

 

Czwartek 04.06

Ćwiczenia poranne dla całej rodziny „Sport to zdrowie” „Maszerują przedszkolaki” – dzieci wykonują zwrot w prawo i idą za rodzicem,

poruszają się po kole i naśladują maszerujących żołnierzy. Tupią nogami w podłogę. „Pingwiny” – dzieci poruszają się na piętach, ręce wzdłuż tułowia, dłonie na bok. „Pajacyki” – dzieci skaczą: rozkrok i klaśnięcie rękami nad głową, następnie nogi złączone i ręce wzdłuż tułowia. „Taniec dla dzieci i rodziców” – do wybranej muzyki dzieci i rodzice tańczą na gazecie, tak by nie wyjść stopami poza granice gazety.

2.O czym marzą dzieci?” dziecko opowiada, o czym mogą marzyć dzieci. Odpowiada na pytanie : Czy dzieci są szczęśliwe, kiedy się bawią?  

3. „Deszcz balonów” zabawa dla rodzeństwa i rodziców – doskonalenie sprawności i koordynacji ruchowej, stworzenie poczucia wspólnoty w rodzinie. Pomoce: balony, worek z lekkiego materiału, prześcieradło. „Balonowa siatkówka”: Dzielimy się na dwa zespoły, które ustawiają się po dwóch stronach prowizorycznie rozstawionej siatki (np. z prześcieradła). Każdy zawodnik ma swój balon, który przerzuca na stronę przeciwnika . Na hasło „koniec gry ” liczymy balony . Wygrywa ta drużyna, która będzie miała mniej balonów na swojej połowie boiska. „Worek z balonami”: wkładamy do worka kilka niedużych balonów. Stajemy w kręgu i rzucają do siebie workiem. Uprzedzamy wszystkich, że worek może lecieć w innym kierunku niż rzucający się spodziewa i trzeba być czujnym.

4 „Moja dłoń” – zabawa plastyczna, doskonalenie sprawności manualnej. Dziecko na kartce odrysowuje swoją dłoń i ozdabia ją w dowolny sposób. swoje prace. Pomoce: kartka papieru, kredki, farby, plastelina, papier kolorowy, nożyczki i klej.

5. „Zabawy na plaży” – zabawa ruchowa przy muzyce. Przed rozpoczęciem zabawy rozmawiamy z dzieckiem o ulubionych zabawach na plaży: kąpieli w morzu, budowaniu zamków z piasku, lepieniu babek z piasku, grze w piłkę, puszczaniu plastikowych samolotów na wietrze, pływaniu łódką. Włączamy muzykę( nagranie na dole postu). Dziecko z rodzicem staje naprzeciwko siebie. Na początku rodzic prezentuje pantomimicznie zabawy na plaży. Dziecko powtarza te samy czynności. Przy powtórzeniu utworu następuje zmiana ról.

Język angielski

Przywitania w ciągu dnia. Piosenka " Good Morning"- https://www.youtube.com/watch?v=7CuZr1Dz3sk

Good Morning Wake up to a brand new day! Dzień Dobry Obudź się to nowy dzień ! Good Morning It’s a beautiful Day .- Dzień dobry To piękny dzień ! “Hello, sunshine!” - witaj słoneczko ! Good afternoon! Hello, have a good day! Dzień dobry! Hello ! Dobrego dnia ! How are you today? Jak się dzisiaj masz ? “Just fine!” –świetnie Good evening! Good evening, everyone! I had fun today. Dobry Wieczór ! Dobry Wieczór Wszystkim ! Good night! Good night to me! Good night ! Sleep tight, sweet dreams tonight. Dobranoc ! Dobranoc mi ! Śpijcie dobrze ! Słodkich snów ! “Nighty night!”

 

Piątek 05.06

1. „Ćwiczenia w dwójkach” dla rodziców i dzieci https://youtu.be/ONbQrMP9-3o

2. Rysowane wierszyki „Kotek”. Pomoce: kartka i czarna, brązowa kredka. Proszę odtworzyć dziecku „rysowany wierszyk” . Dziecko rysuje kotka według wskazówek https://youtu.be/ONbQrMP9-3o

3. „Języczek – Podróżniczek” ćwiczenia logopedyczne rozwijające sprawność narządów artykulacyjnych.- pieczemy ciasto. Języczek ubija pianę (odbijamy czubek języka za górnymi zębami, przy szeroko otwartych ustach). Ugniatamy ciasto (opieramy czubek języka za dolnymi zębami i mlaskamy środkiem języka, nie ruszając brodą), potem je wałkujemy (przeciskamy język przez zbliżone zęby).  Języczek układa na nim jabłka (dotykamy językiem każdego zęba na dole) i wkłada do piekarnika (wysuwamy i chowamy płaski język, przy szeroko otwartych ustach).  Ciasto było pyszne (oblizujemy czubkiem języka górną i dolną wargę)

4. „Wesoły obrazek ” – tworzenie kompozycji z gazet; doskonalenie wycinania nożyczkami: rozwijanie inwencji twórczej dziecka. Pomoce: gazety, kolorowa kartka, nożyczki klej . Dziecko tnie gazetę np. na paski, kółka itp. Po wycięciu układa elementy z gazet tworząc kompozycję według własnego pomysłu i nakleja na kolorową kartkę.

5. „Lustro” – zabawa ruchowa dla dzieci i rodziców przy muzyce. Dajemy dziecku chusteczkę z materiału, szyfonu . Dobierają się w pary i ustawiamy na przeciwko siebie. Jedna osoba z pary wymyśla prosty ruch z chusteczką, a druga w tym samym czasie stara się dokładnie naśladować ten ruch. Należy zwrócić uwagę, aby dziecko wymyślało prosty ruch i prezentowało go kilkakrotnie w wolnym tempie. Pojedynczy dźwięk trójkąta jest sygnałem do zmiany ról.

 

 
Zadania 25.05. - 29.05. PDF Drukuj Email
Grupa 1 - Krasnoludki - Zadania
Wpisany przez Lidia Drąg Dominika Świst   

Plan pracy Krasnoludki 25.05-29.05


Poniedziałek 25.05

Drodzy Rodzice Krasnoludków .

Kochane Mamusie i Kochani Tatusiowie - zbliża się Wasze święto, które z wielką radością obchodzilibyśmy w naszym przedszkolu. Wasze dzieci poprzez wiersz, piosenkę i taniec wyraziłyby Wam swoją miłość i wdzięczność, za troskę i ogromną radość za cudowne chwile, którymi obdarowujecie swoje maluszki od pierwszych chwil ich życia. W imieniu waszych pociech przekazuje słowa miłości , znaczenie słowa„ kochać” , „kocham”

„Kochać” wiersz Joanny Myślińskiej

Kochać nie jest trudno,

Kochać nie jest źle,

- Ja Was kocham mamo, tato

I całuski ślę.

1. Poranna gimnastyka dla całej rodziny z piosenką „Taniec połamaniec”

https://youtu.be/RrsdZz3wkCo

2. „Moja rodzina ”

Proszę odtworzyć dziecku piosenkę

https://www.youtube.com/watch?v=17CyW3bFbLI

Dziecko słucha piosenki i odpowiada na pytanie jakie osoby tworzą rodzinę, na podstawie wysłuchanej piosenki. Rozmawiamy z dzieckiem na temat członków rodziny jeżeli jest to możliwe na podstawie zdjęć rodzinnych: Kim są osoby na fotografiach?, Jak się nazywają?, Kiedy zostały zrobione te zdjęcia?; przeliczanie osób na zdjęciach, wskazywanie najmłodszych i najstarszych osób w rodzinie. Zadajemy dziecku zagadki:

- Jak nazywa się mama i tata? (rodzice)

- Jakie są dzieci w rodzinie? (córka, syn)

- Kto jeszcze mieszka razem z rodziną? ( np. pies, kot)

- Kto to są wnuki?

3. „Co robi mama, co robi tata?” – zabawa ruchowo-naśladowcza kształtująca świadomość roli rodziców w życiu rodziny. Proszę recytować wiersz, a dziecko próbuje ilustrować jego treść.

„Zwariowany poranek” Rafał Witek

Idzie tata na paluszkach, (dziecko idzie na palcach)

cicho skrada się do łóżka. (dz. kładzie palec na usta)

W mamy ucho szepcze zdanie: (dz. chwyta się za ucho)

– Wstawaj, mamo, na śniadanie! (dz. układa dłoń przy ustach jak do szeptu)

Mama zrywa się z pościeli, (dz. wyciąga ręce w górę i podskakuje)

gładzi włosy, łóżko ścieli, (dz. głaszcze się po włosach, gładzi „kołdrę”)

pędzi szybko wprost do szafy, (dz. biegnie w miejscu)

wkłada bluzkę – tę w żyrafy. (dz. naśladuje zakładanie bluzki)

Stawia czajnik na kuchence, (dz. naśladuje odkręcanie gazu)

potem bierze mnie na ręce: (dz. robi z ramion kołyskę)

są gilgotki, jest ściskanie ( dz. .łaskocze się i obejmuje) plus turlanie na tapczanie.

Co w tym czasie robi tata? (dz. przykłada palec wskazujący do skroni)

Lista zajęć jest bogata: parzy kawę, piecze grzanki, (dz. pokazuje po kolei palce jak do wyliczanki) kładzie noże, stawia szklanki.

Gdy śniadanie już zjedzone, (dz. głaszcze się brzuchu)

mama mruga w moją stronę: (dz. mruga jednym okiem)

– Wkładaj kurtkę, halo, Wiola! (dz. przywołuje kogoś ręką)

Bo jedziemy do przedszkola! (dz. naśladuje kręcenie kierownicą)

Tata krztusi się ze śmiechu: (dz. zatyka dłonią usta i cicho się śmieje)

– Mamo, mamo, dość pośpiechu! (dz. macha dłonią ,gestem zabraniania)

Dopij kawę, pogłaszcz kota, (dz. naśladuje picie i głaskanie kota)

Dzisiaj przecież jest sobota! (dz. rozkłada dłonie, wierzchem do góry).

4. „Moja Rodzina” – praca plastyczna .Do wykonania pracy można wykorzystać ramkę ( karta pracy nr 50), w której dziecko rysuje kredkami portret rodziny. Portret rodziny możemy stworzyć z kolorowych figur geometrycznych. Potrzebne są: mniejsze i większe prostokąty, trójkąty i koła wycięte z kolorowego papieru, kredki, pisaki ( Proszę odtworzyć pomocny film instruktażowy ) https://www.youtube.com/watch?v=WLneHCSnKuI

5. „Mam serduszko” muz. i sł. K. Sidorowicz

– nauka piosenki, zabawa ruchowa i wykonanie akompaniamentu na instrumentach perkusyjnych.

1. Zobacz, mamo, zobacz,

co ja tutaj mam,

takie duże serce

Tobie dzisiaj dam.

Ref. Serce puka raz i dwa,

to dla Ciebie, mamo, gra!

Serce puka raz i dwa,

o dla Ciebie gra!

2. Słuchaj, tato, słuchaj,

coś dla Ciebie mam,

wesołą piosenkę,

zaraz Ci ją dam.

Ref. Serce puka raz i dwa,

to dla Ciebie, tato, gra!

Serce puka raz i dwa,

to dla Ciebie gra!

Dziecko w czasie refrenu wykonuje następujące ruchy:

Serce puka (dziecko wskazuje na serce) raz i dwa, (trzy razy klaszcze)

to dla ciebie, mamo, gra!(dz. wyciąga ręce przed sobą)

Serce puka raz i dwa, (jw.) to dla ciebie gra!

Akompaniament na instrumentach perkusyjnych:. Dziecko podczas refrenu na słowa: – raz i dwa – uderza rytmicznie trzy razy np. łyżeczkami; – to dla ciebie, mamo (tato), gra!; to dla ciebie gra! – grają w pulsie ósemkowym na trójkącie lub uderza łyżeczką o szklaną butelkę lub słoik.

Gimnastyka korekcyjna:

1. Klęk podparty, wykonujemy ruch do tyłu, opierając pośladki o stopy, równocześnie chowamy głowę między ramiona. Powracamy do klęku podpartego. (+/- 10 ruchów)

2. Małe żabki: skaczemy do przodu obunóż z głębokiego przysiadu (10 żabich skoków).

3. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych “Kto silniejszy”. Siadamy naprzeciwko dziecka: siad skrzyżny. Podajemy sobie ręce. Kolana dotykają Przeciągamy się raz w jedną, raz w drugą stronę.

4. Mała miękka piłka lub woreczki z grochem lub balonik: podrzucamy i chwytamy, ale po każdym podrzucie robimy obrót: raz w lewo, raz w prawo

5. Siadamy. Na ustalony znak jak najszybciej podrywamy się z podłogi i klaszczemy.


Wtorek 26.05

CHOĆ NIEWIELE LATEK JESZCZE MAMY, BARDZO SWOJĄ MAMUSIĘ KOCHAMY!

1.Poranna gimnastyka dla rodziny „ Mały sportowiec” https://youtu.be/vkwzFVN2Bds

2. CHOĆ NIEWIELE LATEK JESZCZE MAMY, BARDZO SWOJĄ MAMUSIĘ KOCHAMY! Proszę mamusiu , tatusiu przeczytaj wierszyk, a dziecko niech powtarza słowa.

Prosimy dziecko o udzielenie odpowiedzi na pytania:

„Jak zwracam się do mamy? Szukamy humoru  w wyrazach „mama”, „mamusia”, „mamunia”, „mamuśka”, „mamcia”.

„Za co kocham swoją mamę?”

Dziecko kończy zdanie: „Kocham moją mamę za to, że...”.

3.W dzisiejszym dniu Święta Mamy proponuje wspólne zabawy mamy z dzieckiem

Witamy się – zabawa integracyjna. Dziecko z mamą stoją naprzeciwko siebie. Mama podaje sposób powitania dziecka z rodzicem:

- witamy się rękoma (zwyczajowe „cześć”, lub dotknięcie dłoni)

- witają się nasze łokcie (dotykanie się łokciami)

- witają się nasze plecy (dotykanie się plecami)

- witają się nasze kolana (dotykanie się kolanami)

- witają się nasze stopy(dotykanie się stopami)

4. „Korale dla mojej mamy – wielkiej damy ”. Proszę , jeżeli macie w domu udostępnijcie dziecku makaron np. rurki, kółeczka, guziki, koraliki, nitki i sznurki by mogły wykonać dla was naszyjnik i wręczyć Wam w tym wspaniałym dniu jakim jest DZIEŃ MAMY.   A kiedy już go wykonają, to stańcie do wspólnej fotografii i prześlijcie je nam do galerii grupowej.  Dziecko może pokolorować kredkami , obrazek-laurkę (zdjęcie obrazka na dole postu). Zapraszam dzieci i mamy do wspólnych fotografii.

5. „Nie chcę Cię znać ” wspólny taniec mamy z dzieckiem

https://youtu.be/OBr6_9iSe5M

 

Środa 27.05

CHOĆ NIEWIELE LATEK JESZCZE MAMY, BARDZO SWOJEGO TATUSIA KOCHAMY!

1. Poranna gimnastyka dla całej rodziny z muzyką. https://youtu.be/Vkiw9i_mQSo

2.Proszę , mamusiu ,tatusiu przeczytaj dziecku wiersz, a dziecko niech powtarza słowa.

Stuka puka
Me serduszko,
Chodź tatusiu,
Przyłóż uszko,
A usłyszysz
Słowa dwa-
Kocham Ciebie-
Dodam ja.

Prosimy dziecko o udzielenie odpowiedzi na pytania:

„Jak zwracam się do taty? (tatuś, tatunio, tatulek…)

„Za co kocham swojego tatę?”

Dziecko kończy zdanie: „Kocham mojego tatę za to, że...”.

3. Zapraszamy do zabawy tatusia, mamusi i dzieci.

Do zabawy potrzebny jest mały kocyk, chustę lub większy ręcznik.

-zabawa dydaktyczna z . Kształtowanie pojęć: na, pod, za.

Każde dziecko ma mały kocyk lub chustę i wykonuje kolejne polecenia rodzica: wejdź pod kocyk, stań na kocyku, kucnij za mną itp.

Odklej mnie” – dzieci leżą na kocykach,  „przyklejone” do podłogi, a rodzice próbują „oderwać” od podłogi poszczególne części ciała dziecka.

„Jedziemy na kocyku” – zabawa z rodzicem Dziecko siedzi na kocyku, a rodzic ciągnie za kocyk.

-  „Jak w lusterku” – zabawa ruchowa naśladowcza. Rodzic z dzieckiem stoją naprzeciwko siebie Rodzice podają jakiś ruch, który dziecko odtwarza. Następuje zamiana ról (dziecko podaje ruch, a rodzic go odtwarza).

4.„Order dla super taty”. Proszę o przygotowanie dziecku papierowego lub plastikowego talerzyka, klej, kolorowych wstążeczek lub paseczków bibuły, kolorowego papieru. Dziecko ozdabia order( talerzyk) kolorując go kredkami, pisakami ,malując farbami i ozdabiając według własnego pomysłu. Na koniec do orderu przykleja wstążeczki. Dziecko może pokolorować laurkę ( zdjęcie na dole postu).Po wykonaniu pracy zapraszam tatusia i dziecko o wykonanie wspólnej fotografii z prezentem i przysłanie do naszej galerii grupowej.

5. „Mam serduszko” muz. i sł. K. Sidorowicz

utrwalamy z dzieckiem słowa piosenki. Dziecko wykonuje akompaniament na niekonwencjonalnych instrumentach perkusyjnych.

Akompaniament na instrumentach perkusyjnych:. Dziecko podczas refrenu na słowa: – raz i dwa – uderza rytmicznie trzy razy np. łyżeczkami; – to dla ciebie, mamo (tato), gra!; to dla ciebie gra! – grają w pulsie ósemkowym na trójkącie lub uderza łyżeczką o szklaną butelkę lub słoik

Język angielski

Proszę odtworzyć dziecku piosenkę "Red, yellow, green, blue" https://www.youtube.com/watch?v=aMTIm-D1l54

Dziecko powtarza nazwy kolorów i wymienia Co jest w tym kolorze?

red-czerwony,  yellow-żółty, green-zielony,  blue-niebieski

red apple-jabłko,  yellow sun-słońce,

green clover-koniczyna, blue sky-niebo.

 


Czwartek 28.05

Poranna gimnastyka dla całej rodziny z muzyką.

https://youtu.be/wbtauENJlzg

2. „Zgadnij, gdzie pracują rodzice” – zabawa dydaktyczna, kojarzenie atrybutów z przedstawicielami zawodów, budzenie zainteresowania pracą wykonywaną przez rodziców. Przed zabawą rozmawiamy z dzieckiem na temat swojej pracy zawodowej, mówimy dziecku na czym polega praca wykonywana przez rodzica.

„Rodzinne zagadki sensoryczne”. Proszę o przygotowanie różnych przedmiotów np. grzebień, kwiat, wałek do ciasta, zeszyt, klucz francuski, garnek, słuchawki, strzykawka, okulary lub inne przedmioty zabawki , które kojarzą się z wykonywanym przez osoby zawodem ( w zależności co ma w domu) i włożenie ich do pudełka z pokrywką np. po butach, kosz na pranie, worek z tasiemką . Dziecko dotyka różnych przedmiotów i stara się po dotyku odgadnąć co to jest i próbuje skojarzyć z jakim zawodem albo osobą kojarzy ten przedmiot.

- grzebień – fryzjer

- kwiat – kwiaciarka

-garnek – kucharka

- wałek do ciasta - piekarz, ciastkarz

- zeszyt – nauczycielka

- książka – bibliotekarka

- klucz francuski – mechanik

- słuchawki – lekarz

- strzykawka – pielęgniarka

- okulary - optyk

3. „Wesołe zabawy dźwiękowo - ruchowe” dla rodzeństwa.

Do zabawy proszę przygotować duży kosz lub miskę, gazety, klucze lub dzwoneczek, bębenek lub garnek i drewnianą łyżkę.

-„Rzut do kosza”. Rodzic-tata przygotowuje duży kosz i kilka małych piłek lub kulek z gazety. Dziecko wykonuje rzutu piłką do kosza.

-„Ile słyszysz, ile widzisz?” – zabawa ćwicząca sprawną reakcję na sygnał dźwiękowy, wizualny. Tata przygotowuje garnek lub bębenek i drewniana łyżkę. i kostkę do gry. Ile uderzeń w garnek, bębenek dzieci usłyszą, tyle razy podskakują. Ile oczek wskaże rzucona kostka, tyle przysiadów robią.

-„Kręcimy koła” - Rodzic ćwiczy z dzieckiem..Kręcimy ramionami w przód i w tył, na przemian. Kręcimy nadgarstkami szybko, wolno.

-„ Figurki”. Na dźwięk dzwoneczka lub kluczy dziecko porusza się po pomieszczeniu, brak dźwięku oznacza wykonanie figurki (staje nieruchomo  w różnej pozie).

5. „Co robią różni ludzie?” wesołe masażyki , zabawa ilustracyjna do wiersza. Rodzic na plecach dziecka wykonuje różne ruchy odpowiednio do treści wierszyka.

Stolarz młotkiem stuka (stukanie jedną lub dwiema rękami zaciśniętymi w pięść)

Lekarz w plecy puka (delikatne pukanie palcami)

Kucharz w garnku miesza (koliste ruchy płaską dłonią lub pięścią)

Praczka pranie wiesza (delikatne szczypanie)

Rolnik grabi siano („grabienie” palcami obu rąk z góry na dół)

Muzyk gra co rano (naśladowanie ruchów pianisty)

I ja też pracuję (wskazywanie na siebie)

Obrazek maluję (dowolne kreślenie palcami na plecach partnera).


Język angielski

Proszę odtworzyć dziecku piosenkę "Mój miś" " My Teddy Bear" link: https://www.youtube.com/watch?v=666UZRBO5q8

My teddy bear has two eyes, two eyes, two eses.

I love my teddy bear.- Mój miś ma dwoje oczu.

Kocham mojego misia.

My teddy bear has one nose, one nose, one nose.

I love my teddy bear.- Mój miś ma jeden nosek. Kocham mojego misia

My teddy bear has two ears, two ears, two ears.

I love my teddy bear.

-Mój miś ma dwoje uszu. Kocham mojego misia

My teddy bear has two arms, two arms, two arms.

I love my teddy bear.

Mój miś ma dwie ręce. Kocham mojego misia

My teddy bear has two legs, two legs, two legs.

I love my teddy bear.

Mój miś ma dwie nóźki. Kocham mojego misia

My teddy bear has four paws, four paws, four paws.

Mój miś ma cztery łapki.

 

 

Piątek 29.05

1. Gimnastyka poranna dla całej rodziny z piosenką „Tańce połamańce” https://youtu.be/MG6iPAU2b0I

2. Proszę odtworzyć dziecku opowiadanie „Nie wstawać lewą nogą” – A. Onichimowskiej (nagranie na dole postu). Po wysłuchaniu opowiadania rozmawiamy z dzieckiem na temat opowiadania, wyjaśniamy znaczenie wyrażenia: wstać lewą nogą. Potem dziecko odpowiada na pytania:

Jak zachowywał się chłopiec?

Czy też macie takie dni, kiedy wstajecie lewą nogą?

Jak należy się zachować, jeśli sprawimy komuś przykrość?

3.„Kiedy jest mi wesoło, robię tak…” – zabawa dramowa rozwijająca umiejętność odczytywania i wyrażania emocji za pomocą mimiki i gestów. Rodzic dajcie dziecku lusterko i prosi, żeby pokazało, jak wygląda, kiedy się złości, kiedy jest smutne, wesołe, zmartwione, szczęśliwe.

Zabawa " Ciszę się, gdy.... Smucę się, gdy...."Rodzic wypowiada zdania. Dziecko raz uśmiechniętą miną, raz smutną, wyraża swoje uczucia Przykładowe zdania:

Jedziemy z rodziną na wycieczkę.

Dostałam od babci prezent.

Tata nie może pójść z nami do kina.

Mama przeczytała mi piękną bajkę.

Na moje urodziny nie przyjedzie dziadek.

Moja siostra narysowała dla mnie rysunek.

Brat nie chciał się ze mną bawić.

4. „Dzielenie smakołykami” – ćwiczenia matematyczne, doskonalenie umiejętności rozdzielania przedmiotów „po tyle samo” (karta pracy nr 49). Na karcie pracy dziecko nakleja ciastka na talerzykach poszczególnych członków rodziny, tak aby każdy miał tyle samo , przelicza ciastka i podaje liczę ciastek na talerzykach.

5. „Rodzina” – zabawa paluszkowa. Dziecko naśladuje rodzica i powtarza wierszyk.

Pokazujemy po kolei paluszki:

Ten pierwszy – to nasz dziadziuś (dz. wyciąga kciuk)

A obok – babunia. (dz. dołącza palec wskazujący)

Największy – to tatuś. (dz. dołącza palec środkowy)

A przy nim – mamusia. (dz. dołącza palec serdeczny)

A to jest dziecinka mała! (dz. dołącza palec serdeczny)

Tralala lala lala … (dz. macha ręką)

A to – moja rączka cała! (dz. pokazuje całą dłoń)

Tralala lala lala…. ( dz. macha ręką)

 

 
Zadania 18.05.2020 - 22.05.2020 PDF Drukuj Email
Grupa 1 - Krasnoludki - Zadania
Wpisany przez Lidia Drąg Dominika Świst   

Plan pracy zdalnej Krasnoludki 18.05-22.05


Poniedziałek 18.05


1. Gimnastyka poranna dla całej rodziny z piosenką „Dwa przysiady, obrót, skok!”

https://youtu.be/fKECl8F-rCY

2. Proszę odtworzyć dziecku piosenkę pt. „Bajeczki”

https://youtu.be/aGfrMwIbPTY

Po wysłuchaniu piosenki prosimy dziecko odpowiedzenie na pytanie: O czym opowiadają bajeczki? Dziecko próbuje powiedzieć jaką bajeczkę lub książeczkę lubi najbardziej , o czym jest jego bajeczka i dlaczego najbardziej ją lubi.

3. „Ile książek jest na półce” zabawy matematyczne Kochane dzieci! podejdźcie proszę do waszych książeczek w pokoju, rozłóżcie je na dywanie.

Poukładajcie je według wielkości, spróbujcie określić( mała, duża, większa, mniejsza, gruba cienka), których książeczek jest najwięcej, najmniej, może uda się Wam z pomocą mamy i taty policzyć książki, które mieszkają z Wami w domu? Bawimy się w układanie książek według instrukcji np.

-połóż jedną książkę na górnej półce

- połóż dwie książki na górnej półce …

(Rodzicu proszę porozmawiaj z dzieckiem o książkach, gdzie można je kupić? wypożyczyć? jakie są gatunki książek (bajki, legendy, przyrodnicze, opowiadania, książki dla dzieci, dla dorosłych itp.) . Oczywiście na koniec zabawy niech każdy poukłada swoją kolekcję książeczek na półkach, bo książki lubią porządek.

4. „Książki”- ćwiczenia logopedyczne Zamienimy na dosłownie chwilkę, nasze buzie w książki. Ciekawi jesteście jak? Zobaczcie:
- „otwieranie i zamykanie książki” – dziecko otwiera i zamyka szeroko usta
– „przekładnie kartek w książce”- dziecko przesuwa czubek języka z jednego kącika ust do drugiego.

5. Zagadka na temat zakładki do książki:
Kiedy przerwać musisz książki swej czytanie,
włóż ją do środka, niech w książce zostanie.
Ona Ci przypomni, dokąd trzeba wrócić,
kiedy na czytanie chęć tobie powróci (zakładka do książki) „Zakładka do książek” – praca plastyczno– techniczna według własnego pomysłu i z wykorzystaniem dowolnych materiałów.

Zakładka może być wykonana z kolorowego papieru technicznego wycięta, sklejona, i pokolorowana kredkami; może też być wycięta z papieru kolorowego ozdobiona kolorowymi cekinami, czy powycinanymi kwiatami; jedna może mieć na końcu kolorowe tasiemki, a druga kolorowe wstążeczki; jedna może przedstawiać np. smoka , kwiatka czy sowę.( prace można umieścić w galerii grupowej).


Gimnastyka korekcyjna:

1. Stoimy z dzieckiem w szeregu, jedno za drugim i wykonujemy podskoki na jednej nodze po obu stronach wyznaczonej linii, po czym zmiana nogi. Następna wersja ćwiczenia przeskoki przez linię obunóż. Każdą wersję powtarzamy 2x.

2. Leżymy przodem i robimy nożyce pionowe ramion, a następnie nożyce pionowe nogami. Powtarzamy 3x. Następnie w leżeniu przodem naprzemianstronny wznos prawego ramienia i lewej nogi, a następnie lewego ramienia i prawej nogi. Powtórzyć 3x.

3. Ustawiamy się. Przed nami w odległości 5 kroków stawiamy kosz. Na sygnał bierzemy np. woreczki i wrzucajmy do kosza. Liczymy ilość woreczków z rzutów niecelnych. Tyle ile było rzutów niecelnych obiegamy kosz dookoła. Powtarzamy x 3.

4. Siadamy na kolanach, kładziemy chustę na kolana, chwytamy chustę – skręcamy tułów w prawą stronę i przekładamy chustę oburącz za siebie, powracamy do pozycji wyjściowej, skręcamy tułów w lewo, chwytamy chustę i kładziemy z powrotem na kolanach. Powtarzamy 3x.

5. Wyścigi do ustalonych wcześniej miejsc. Albo mierzymy czas albo z partnerem – kto pierwszy.


Wtorek 19.05

1. Gimnastyka poranna dla całej rodziny do piosenki z „Króla Lwa” https://youtu.be/BEu1WLjOokY

2.Proszę otworzyć dziecku film edukacyjny „Jak powstaje książka? ” https://youtu.be/Oo0bSS0bNIs

Po obejrzeniu filmu wspólnie z dzieckiem wymieniamy zawody związane z powstaniem książki: pisarz-autor, grafik-ilustrator, drukarz… Wyjaśniamy dziecku, że książka jest naszym przyjacielem i powinniśmy o nią odpowiednio dbać.

3. „Spacer do lasu” – zabawa dźwiękonaśladowcza, wydobywanie dźwięków z instrumentów i przedmiotów codziennego użytku, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości słuchowej. Pomoce: drewniane klocki (lub kredki), papierowe rolki, 2 pokrywki , plastikowe torebki. Opowiadamy historię o dzieciach, które poszły na spacer do lasu. Dzieci wybrały się do lasu (stukają drewnianymi klockami w podłogę), ptaszki pięknie śpiewały (dziecko naśladuje śpiew ptaków), lekki wiatr poruszał liśćmi (dziecko delikatnie szeleści plastikową torebką). Nagle chmury zasłoniły słońce i zrobiło się ciemno. Gdzieś daleko padał deszcz (uderzają opuszkami palców w podłogę) i słychać było burzę (uderza w pokrywki). Sowy schowane w dziuplach pohukiwały (pohukuje w papierową rolkę). Dzieci zaczęły szybko biec (szybko stukają drewnianymi klockami w podłogę). Poczuły na sobie krople deszczu ( dz. stuka palcami w podłogę). Wiatr nadal mocno wiał (dz. szeleści plastikową torebką), a sowy pohukiwały (dz. pohukuje w papierową rolkę). Nagle zza drzew wyłoniła się mała, zaczarowana chatka. Nad piernikowym dachem latały kolorowe ptaszki z cukrowej waty (dz. gra na metalowych łyżeczkach). Dzieci na palcach podkradły się pod okno chatki (dz. delikatnie stuka drewnianymi klockami) i ostrożnie zajrzały do środka... Przerywamy opowieść i pytamy, co dzieci mogły zobaczyć w środku. Dziecko próbuje samo dokończyć historię dzieci.

4. „Znajdź różnice” – zabawa doskonaląca spostrzegawczość, opisywanie ilustracji, wskazywanie różnic (karta pracy nr 45). Dziecko dokładnie ogląda obrazki przedstawiające czarownice i zaznaczają szczegóły różniące obrazki. Po wykonaniu zadania odpowiada na pytanie: Dokąd lecą czarownice? Pozwala my dziecku fantazjować, akceptujemy każdą wypowiedź.

5. „Piernikowa chatka” – zabawa dramowa , nauka prostej wyliczanki. Recytujemy wyliczankę: Piernikowa chatka i pyszne cukierki, w środku Baba Jaga gotuje karmelki. Dziecko powtarza słowa rymowanki, maszerując po pokoju, klaszcząc i tupiąc do rytmu. Tekst wyliczanki może mówić głośno, cicho


Środa 19.05

1. Poranna gimnastyka z piosenką dla całej rodziny „Ręce prosto” https://youtu.be/Zy8Vtsd6bnk

2.„Żuk” – słuchanie wiersza J. Brzechwy, wychwytywanie żartobliwego charakteru utworu, manipulowanie sylwetami (sylwety – Pomoce Trzylatka) . Tworzenie przedstawienia teatralnego na podstawie wiersza. Dziecko uważnie słuchają wiersza (nagranie wiersza na dole postu). Po wysłuchaniu wiersza pytamy dziecko: Kto przyszedł do biedronki O co prosił żuk biedronkę? Czy biedronka została żoną żuka? Dlaczego nie? Odtwarzamy wiersz ponownie, a dziecko manipuluje sylwetami bohaterów: na jedną rękę nakładają biedronkę, na drugą żuka, na koniec zamieniają żuka na muchomora.

3 „Co lubi biedronka?” – zabawa doskonaląca spostrzegawczość, rozróżnianie kształtów. Prezentujemy dziecku obrazki biedronki i muchomora. Dziecko opisują i porównują ich wygląd. Tłumaczymy, że biedronka nosi na sobie kropki i lubi wszystko, co jest okrągłe i kropkowane. Dziecko szuka w domu przedmiotów w kształcie koła lub z elementami kół i wracają z nimi na dywan, Przelicza znalezione przedmioty w kształcie koła.

4„Żuki i biedronki” – zabawa naśladowcza w dla dziecka, rodzeństwa ,nauka pamięciowa wiersza przez zabawę, ilustrowanie tekstu ruchem i gestem. Zabawa w parach. Do biedronki przyszedł żuk, (maszerujemy w miejscu) w okieneczko puk -puk-puk. (wykonują trzy klaśnięcia) Panieneczka widzi żuka: (przykładają ręce do oczu – „lornetka”) -Czego pan tu u mnie szuka? (chwytają się pod boki) Skoczył żuk jak polny konik, (podskakują w miejscu) z galanterią zdjął melonik (wykonują skłon) i powiada: – Wstań, biedronko, (nawołują prawą ręką) wyjdź, biedronko, przyjdź na słonko. (nawołują lewą ręką) Wezmę ciebie aż na łączkę (podają drugą rękę partnerowi lub partnerce) i poproszę o twą rączkę. Oburzyła się biedronka: (energicznie puszczają ręce) – Niech pan tutaj się nie błąka, (chwytają się pod boki i tupią nogą) niech pan zmiata i nie lata, (wykonują dwa tupnięcia) i zostawi lepiej mnie, (wykonują krok do tyłu) bo ja jestem piegowata, (wskazują na siebie) a pan – nie! (wskazują na partnera) Powiedziała, co wiedziała, (ujmują głowę w obie ręce) i czym prędzej odleciała, (machają rękami jak skrzydłami) poleciała, a wieczorem (biegają, szukając nowej osoby do pary) ślub już brała – z muchomorem, (ustawiają się z nową osobą w parę) bo od środka aż po brzegi miał wspaniałe, wielkie piegi. Stąd nauka (kiwają palcem wskazującym najpierw jednej, a potem drugiej ręki) jest dla żuka: żuk na żonę żuka szuka.

Język angielski

Proszę odtworzyć dziecku piosenkę „Kim chcesz być kiedy dorośniesz ?” What do you want to be when you grow up? https://www.youtube.com/watch?v=3PEa_WrqggA

Dziecko powtarza po angielsku nazwy zawodów. What do you want to be when you grow up?- kim chciałbyś być kiedy dorośniesz ? I want to be a veterinarian, (3x)- chce być weterynarzem. What do you want to be when you grow up?- kim chciałbyś być kiedy dorośniesz ? I want to be an astronaut. (3x)- chce być astronautą What do you want to be when you grow up? I want to be an athlete. (3x)- chce być sportowcem What do you want to be when you grow up? I want to be a doctor, (3x) - chce być lekarzem What do you want to be when you grow up? I want to be a scientist, (3x) - chce być naukowce


Czwartek 21.05

1. Ćwiczenia poranne dla całej rodziny „Ćwicz z Lulisią” https://youtu.be/Tc82wV1jV-4

2. „Mali aktorzy- Rozgrzewka buzi i języka” – zabawa artykulacyjna, pobudzanie mięśni twarzy, kształcenie słuchu przez powtarzanie tych samych głosek, sylab, naśladowanie głosów zwierząt, modulowanie głosu. Opowiadamy , że aktor to jest ktoś kto występuje w teatrze i zamienia się w różne postacie z bajek. Prawdziwy aktor, zanim wyjdzie na scenę, musi przećwiczyć głos i pobudzić wszystkie mięśnie buzi, aby mówić ładnie i wyraźnie. Dziecko jest aktorem i powtarza za rodzicem pojedyncze samogłoski, sylaby (np. la, no, gu). Mówimy sylaby głośno, cicho, szybko, wolno. Następnie wykonuje ruchy buzi zgodnie z poleceniami rodzica: Uśmiechnij się szeroko jak żabka. Zrób rybi pyszczek. Nabierz powietrza w policzki jak chomik ziarna. Chrap jak niedźwiedź. Śmiej się jak mała myszka. Rycz jak lew. Miaucz jak kot. Sycz jak wąż.

3. Zabawa ruchowa dla rodzeństwa „Mali ilustratorzy”. Dzieci poruszają się po pokoju przy dźwiękach dowolnej muzyki. Gdy dźwięk milknie, rodzic podaje nazwę dowolnego zabawki, przedmiotu. Zadaniem dzieci jest narysować ten przedmiot w powietrzu i podać, do czego on może służyć.

4. Zabawa plastyczna: „Okładka mojej ulubionej książki”. Dziecko próbuje namalować ilustrację swojej ulubionej książki/bajki, która mogłaby znajdować się na stronie tytułowej tej książki.( praca może być narysowana kredkami, mazakami lub pomalowana farbami).

5.Zestaw ćwiczeń ruchowych: - „Bajkowe rzeźby” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Rodzic. gra na patyczkach (np. dwie łyżki drewniane), dz. porusza się w rytm muzyki. Rodzic mówi: rzeźba, dz. przybiera jakąś pozę bajkowej postaci i się nie rusza. Jeśli dz. się poruszy, zamienia się z rodzicem i teraz to ono gra na patyczkach i mówi hasło: rzeźba. - „Ile zrobię kroków?” – dz. dostaje książkę w twardej oprawie, kładzie ją sobie na głowie i próbuje zrobić kilka kroków. Dz. liczy, ile kroków udało mu się zrobić, zanim książka spadła (zabawę można powtórzyć kilka razy). Rodzic również może brać w niej udział, wykorzystując zasadę: kto dłużej będzie spacerował z książką na głowie). - „Zegar” – dz. siedzi w siadzie skrzyżnym, ręce trzyma na kolanach, plecy proste. Naśladuje zegar: wolny zegar – głowa wolno zatacza koła, szybszy zegar – koła w drugą stronę, trochę szybciej. Następnie do przodu – tik, do tyłu – tak. Dalej na boki – bim, bam.

Język angielski

Proszę odtworzyć dziecku piosenkę „My clothes- moje ubrania”

https://www.youtube.com/watch?v=MEtIGQro12Y

Dziecko wymienia nazwy ubrań w języku angielskim. What are you wearing today ? co dzisiaj masz na sobie ?  A t-shirt-koszulkę What colour is your t-shirt ? -Jakiego koloru jest twoja koszulka? t-shirt- koszulka,  dress-sukienka,   skirt-spódniczka,  shorts- krótkie spodenki ,   coat-płaszcz


Piątek 22.05

1. Ćwiczenia poranne dla rodzeństwa z nazywaniem części ciała według W.Sherborne a.„Wyczuwanie tułowia” ( dz. kładzie się na plecach i ślizga się po podłodze, a następnie robi to samo na brzuchu). b. „Wyczuwanie całego ciała” (dz. leży na podłodze z rękami wzdłuż ciała, naprężając i rozluźniając mięśnie, a następnie turla się z rękoma uniesionymi do góry). c. „Wyczuwanie nóg” (dz. w siadzie ugiętym z dłońmi opartymi z tyłu dotyka palcami stóp podłogi, uderza o podłogę piętami i całą stopą). d. „Wyczuwanie łokci” (w siadzie rozkrocznym z ugiętymi kolanami dotyka naprzemiennie łokciami kolan). e. „Wyczuwanie nóg w ruchu” (dz. chodzi po pokoju na sztywnych nogach, bez zginania kolan). f. „Świadomość kolan” (dz. maszeruje po pokoju, wysoko unosząc kolana). g. „Wyczuwanie bioder” (dz. kręci się wokół własnej osi, siedząc na podłodze na pośladkach).

2.Proszę odtworzyć dziecku „Legenda o Smoku Wawelskim” https://youtu.be/7Q_ejE0QTtg Po obejrzeniu bajki rozmawiamy z dzieckiem na temat legendy, zadajemy pytania:

Jaki był smok? Kto pokonał smoka? Jaki był szewczyk , który pokonał smoka?

3„Latający smok” – praca plastyczna, ozdobienie sylwety smoka, rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dziecko wypycha sylwetę smoka ( Karta pracy nr 46). Pokazujemy i objaśniamy, jak wykonać i ozdobić smoka. Dziecko nakleja kuleczki bibuły, kolorowego papieru (oczy, plamy na grzbiecie). Następnie dokleja skrzydła i przekłada patyczek przez otwory

4. Ruchowa interpretacja wiersza „Książeczka” K. Pac – Gajewskiej.
W książeczce płynie rzeczka, (wykonanie rękami ruchu fal)
w książeczce szumi las. (naśladowanie kołyszących się drzew)
W prześlicznych tych książeczkach
tysiące przygód masz. (naśladowanie oglądania książki)
Książeczka cię powiedzie (marsz)
na strome szczyty skał, (składanie rąk nad głową)
z niej możesz się dowiedzieć,
gdzie niedźwiedź zimą spał. (ułożenie głowy na rękach, jak do snu)
Jak świerszczyk grał na skrzypcach, (naśladowanie gry na skrzypcach)
jak morzem płynął śledź, (wysunięcie rąk do przodu)
i co robiła Wikcia, (wzruszenie ramion)
by same piątki mieć. (pokazanie całej dłoni)
Lecz chroń i szanuj książki (grożenie palcem)
i kartek nie drzyj też,
wpierw dobrze umyj rączki, (naśladowanie mycia rąk)
a potem książki bierz. (ruch rozkładania książki)

5.Rozwiązywanie zagadek zadawanych przez kukiełkę Smoka . Są bajki krótkie i długie, Jedna piękniejsza od drugiej. Mama i tata czyta je tobie. A czy ty te bajki znasz? -Las, rzeczka, pagórek. Przez las idzie ścieżką….. (Czerwony Kapturek) Wilk skrył się za górką I oczami błyska. Ach, strzeż się , Kapturku, Groźnego …. (wilczyska) Dziecko kończy wersy i opowiada, co spotkało dziewczynkę. -Dwoje dzieciaków zabłądziło nocą. Patrzą-okienka wśród drzew migocą. Domek z piernika! Wejdźmy do środka. Ach, czy nic złego dzieci nie spotka? O kim była mowa w zagadce? Kto mieszkał w domku z piernika? -Siedem krasnoludków W skalnej grocie mieszka. Kto im gotuje? Czarnowłosa……. (Śnieżka) Dziecko próbuje opowiadać , dlaczego Śnieżka znalazła się u krasnoludków. -Ciągnie sieci stary rybak. Ach, skarb jakiś złowił chyba. Skarb ten ludzkim mówi głosem: Puść mnie, puść mnie, proszę. Jaki skarb złowił rybak? Czy spełnił prośbę złotej rybki?

 

 
Zadania 11.05. - 15.05. PDF Drukuj Email
Grupa 1 - Krasnoludki - Zadania
Wpisany przez Lidia Drąg Dominika Świst   

Plan pracy zdalnej 11.05-15.05


Poniedziałek 11.05

1. Poranna gimnastyka „ Ćwicz za Lulisią” dla całej rodziny https://youtu.be/9iOLdoHhLpc

2. Proszę odtworzyć dziecku film edukacyjny „ Łąka ” – Wędrówki Skrzata Borówki. https://youtu.be/LKLf5EN1Ff4 Po obejrzeniu filmu pytamy dziecko o nazwy kwiatów, roślin i zwierząt żyjących na łące, odpowiada na pytania:
Co można znaleźć na łące?
Co można robić na łące? (zbierać kwiatki, uprawiać sporty, odpocząć i słuchać odgłosów natury, zrobić biwak itp.)
Czego nie należy robić? (rozpalać ogniska, niszczyć przyrody, śmiecić, nie wolno łapać owadów itp.)

3. Opowieść ruchowa dla całego rodzeństwa „Spacer na łąkę”.
Jest pogoda słonko świeci, dziś na łąkę idą dzieci - raz, dwa, trzy.
(dzieci maszerują rytmicznie )
A tu nagle pada deszczyk - kap, kap, kap.
(dzieci w przysiadzie uderzają rytmicznie o podłogę)
I po liściach tak szeleści - szur, szur, szur.
(dzieci pocierają dłonią o dłoń)
Deszcz ustaje - słonko świeci i na łąkę biegną dzieci - hyc, hyc, hyc.
(dzieci biegają i rytmicznie podskakują)
Dzieci bawią się z ochotą, nagle patrzą - wszędzie błoto - hop, hop, hop.
(dzieci robią duże podskoki )
Jest pogoda słonko świeci  żabka wyszła im naprzeciw - bęc, bęc, bęc.
(dzieci rytmicznie naśladują skoki żabki)
Do odpoczynku zachęciła i opowiadanie szybko wymyśliła.

4. „Zabawa z wiosennym kwiatem” proszę wyciąć wspólnie z dzieckiem kwiatek z papieru. Następnie wydajemy dziecku polecenia: -  połóż kwiatek na dole na podłodze, -  połóż kwiatek za sobą, -  połóż kwiatka obok siebie -  podnieś kwiatek do góry, -  połóż kwiatka przed sobą,

5. „Wiosenna łąka” praca plastyczna : malowanie palcem, korkiem, kawałkiem gąbki umoczonym w farbie wiosennej łąki. Praca może być wykonana z plasteliny. Najpierw dziecko nakleja na papierze środek kwiatu z plasteliny i dokleja do niego kuleczki – płatki. Następnie z zielonej plasteliny toczy wałek i przykleja go jako łodygę kwiatu. Zielony pasek papieru nacinają nożyczkami i przyklejają go, smarując klejem tylko nienacięte brzegi. W ten sposób powstanie przestrzenna trawa.( to tylko propozycja). Prace można umieścić w galerii grupowej.

Gimnastyka korekcyjna: Ćwiczenia na wesoło.

1. „Przeszkody do ominięcia” - układamy dwie linie w odległości 2m od siebie, między nimi układamy klocki w linii prostej w odległości około 1 m od siebie. Dziecko przebiega między klockami tak, aby nie dotknąć żadnego z nich, omijając je raz z jednej, a raz z drugiej strony. Ćwiczenie powtarzamy 3x.

2. Przysiady: w pozycji wyprostowanej uginamy nogi w kolanach, następnie prostujemy. Pilnujemy prawidłowej postawy, plecy prosto, ręce wyciągnięte do przodu. Wykonujemy (7 powtórzeń).

3. „Piramida” – grupujemy klocki np. duplo (ewentualnie większe dla młodszych dzieci) wedle kolorów (kolorów tyle ilu jest zawodników). Ustalamy tor. Biegniemy, przenosząc klocki swojego koloru na drugi koniec toru. Układamy piramidę. Drugi raz rozpoczynamy z końca, na którym uzbieraliśmy pierwszą piramidę. Kto pierwszy ten lepszy. Powtórzyć 2x.

4. Przygotowujemy podwyższenie (może to być stopień na schodach, mały niesuwający się taborecik łazienkowy), wskakujemy obunóż na podwyższenie (7 razy).

5. Razem z dzieckiem, w różnych pozycjach jednocześnie podajemy sobie woreczki z grochem, misia lub inny przedmiot - górą, dołem (7 razy ).

 

Wtorek 12.05

1. Zabawa ruchowo- integracyjna dla całej rodziny „Wesołe powitanie” (witanie się różnymi częściami ciała).
Dzieci odwracają się twarzą do mamy lub taty, na hasło:
witają się paluszki – dziecko i osoba dorosła witają się paluszkami,
witają się dłonie – dziecko i osoba dorosła dotykają się dłońmi,
witają się łokcie – dziecko i osoba dorosła dotykają się łokciami,
witają się kolana – dziecko i osoba dorosła dotykają się kolanami,
witają się stopy – dziecko i osoba dorosła dotykają się stopami,
witają się plecy – dziecko i osoba dorosła dotykają się plecami.

2. „ Mieszkańcy łąki” film edukacyjny https://youtu.be/jFIm5X7xS-U Po obejrzeniu filmu dziecko rozwiązuje zagadki. Lata nad łąką w czerwonej kapotce, a na tej kapotce jest kropka przy kropce. (biedronka) Ponad łąką leci w świat, a skrzydełka ma jak kolorowy kwiat. (motyl) Ma żółte i czarne paseczki, lata nad łąką i głośno bzyczy kiedy grzeje słonko. (pszczoła) Dźwigam dom na grzbiecie, mam malutkie rogi, chodzę bardzo wolno, czasem Muchy - zajadły wróg, ma aż osiem nóg,
rozpina po kątach sieci, czatuje  czy mucha wleci.
(pająk)

By ją opisać, braknie ołówka. Tak pracowita jest mała… (mrówka

3.Opowieść ruchowa dla rodzeństwa „Spacer na łąkę"- zaproszenie do zabawy przy muzyce.
Jest piękny słoneczny dzień. Słońce mocno grzeje, wieje lekki wiatr ( naśladujemy wiatr). Co robić w taki dzień? Wyciągamy z górnej półki plecak (wspięcie na palce, wyciąganie ramion w górę). Zakładamy plecak i wędrujemy na łąkę (spokojny marsz ). Na łące nie ma jeszcze ludzi. Rozglądamy się, szukając miejsca dla siebie. O, tam jest! Jest przyjemnie, słońce ogrzewa naszą skórę( podnosimy głowę do góry,). Wiatr delikatnie chłodzi rozgrzaną skórę. Obserwujemy płynące na niebie obłoczki, które przesuwają się leniwie. Jest pięknie i kolorowo wokół nas, przyglądamy się kwiatom, wdychamy ich wspaniałe zapachy (wciąganie powietrza nosem). Wypatrujemy, czy gdzieś na łące nie pojawiło się jakieś zwierzątko. Rozglądamy się dookoła. Bawimy się w Widzimy motylki latające nad kwiatami( naśladujemy lot motylków, ptaków), Ptaszki fruwają wysoko. Liczymy kropki na biedronce( 1,2, 3, 4, 5, 6,7). Pszczółki latają i zbierają nektar- dziecko siada na poduszce i bzyczy: bzzzz, bzzzzz. Po łące spaceruje ślimak. ( dziecko kładzie się na podłodze i naśladuje pełzanie ślimaka). Nagle zaczął padać wiosenny deszcz( stukamy paluszkami o podłodze) , to znak, że trzeba biec szybko do domu.

4.„Zerwany kwiat nazywa się tak...” – , ćwiczenie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej, kolorowanie kwiatów według kodu, poprawne nazywanie kolorów (karta pracy nr 48)..Dziecko koloruje obrazek na karcie pracy, używając odpowiednich kolorów.

5. Zabawa paluszkowa „Zwierzęta na łące” - kształtowanie orientacji w przestrzeni; pojęcia prawo, lewo. https://youtu.be/MQReD1Ld1a0

 

Środa 13.05

1. Poranna gimnastyka dla całej rodziny „Najpierw skłon” https://youtu.be/FZ3pj_ZkldQ

2. Zagadka dnia: Ten barwny owad, czy wiesz o tym, zapyla kwiaty. Kto to jest? (motyl)   Jak gąsienica przemienia się w motyla? Poznanie etapów przemiany gąsienicy w motyla film edukacyjny https://youtu.be/ocWgSgMGxOc Po obejrzeniu filmu opowiadamy dziecku o zwyczajach motyli. Motyl żywi się nektarem z kwiatów. Rozróżniamy motyle dzienne i motyle nocne- ćmy. Skrzydła motyka pokryte są pyłkiem, kiedy zetrze się im pyłek motyl już nie będzie latał ( dlatego nie łapiemy rękami motyla). Motyle składają jaja na liściach roślin. Z nich wykłuwają się gąsienice, które zjadają liście roślin np. kapusty. Kiedy gąsienice urosną zawijają się w kokon i po pewnym czasie zamieniają się w barwnego motyla .

3. „Taniec motyli ” - improwizacja taneczno-ruchowa z chusteczką do muzyki poważnej. Dziecko naśladuje lot motyla, leci szybko- wolno, siada na kwiatek( kocyk, poduszka).

4.„Kolorowy motylek” praca plastyczna według własnego pomysłu np. do rolki po papierze dziecko przykleja skrzydełka , czułka. Motylka można wykonać malując farbami na połowie zgiętej kartki skrzydła motyla, potem przyciskamy drugą połowę kartki odciśnie się nam druga połowa motyla( symetria)

Język angielski

Proszę odtworzyć dziecku piosenkę Colorful fruits -kolorowe owoce. Dziecko powtarza nazwy kolorów i owoców. https://www.youtube.com/watch?v=uOsJouK7YN4 "Where is red?”Co jest czerwone ? Red red cherry- czerwona wiśnia Red red tomato-czerwony pomidor Red red red red “Where?” gdzie ? “Here!”- tutaj ! Red strawberry- czerwona truskawka “ Where is green?” Co jest zielone Green green apple -zielone jabłko Green green kiwi-zielone kiwi Oh, green melon- zielony melon! “Where is yellow?” -Co jest żółte Yellow banana- żółty banan Yellow yellow lemon -żółta cytryna yellow pineapple! żółty ananas“ Where is purple?” Co jest fioletowe ? Purple purple grape fioletowe winogrono Purple purple plum- fioletowa śliwka Oh, purple blueberry!- fioletowa jagoda

 

Czwartek 13.05

1. Ćwiczenia poranne do piosenki „ Taniec zygzak ” dla całej rodziny https://youtu.be/xm93WFJ7bNs

2. Proszę przeczytać dziecku zagadkę, rozwiązaniem jest nazwa owada, który będzie przewodnikiem dnia. Użądlić boleśnie zdoła
w bajce - Maja
Co to?
- ( pszczoła)
Skąd się bierze miód? Proszę odtworzyć dziecku film edukacyjny „ Pszczoła miodna” https://youtu.be/osAR2QTZfs8 Po obejrzeniu filmu zadajemy dziecku pytania: - Gdzie mieszka pszczoła? - Kto daje nam miód? - Jak nazywają się pszczoły zbierające miód? - Kto zajmuje się pszczołami ? Jakie kwiaty rosną na łące? Tłumaczymy, że miód wytwarzany jest przez pszczoły z nektaru kwiatów. Owady, pobierając nektar, zapylają kwiaty i dzięki temu mamy owoce .

3.„Jaki jest miód?” kolejne zadanie to doświadczanie-dociekanie: dziecko dostaje łyżeczkę i szklankę , do której nakładamy trochę miodu. Dziecko za pomocą zmysłów wzroku, smaku i dotyku określa jego kolor, konsystencję, lepkość i smak. Następnie wlewa do szklanki letnią wodę i miesza łyżeczką. Wyciągamy wnioski: miód jest rozpuszczalny w wodzie i powoduje, że woda staje się słodka, a sam po rozpuszczeniu staje się łagodniejszy w smaku. Mówimy dziecku ,że miód jest wykorzystywany jako lek np. na kaszel… Na koniec wykonujemy zdrowy miodowy napój z miodu, wody i cytryny (lemoniada ). Smacznego.

4. „Śniadanie Puchatka” zabawa zwiększająca sprawność narządów artykulacyjnych : Kubuś Puchatek obudził się rano i bardzo mocno ziewnął (ziewanie). Poczuł, że jego brzuszek jest pusty, wyruszył więc do lasu na poszukiwanie miodu. Idzie wyboistą drogą (dotykamy czubkiem języka do każdego ząbka na górze i na dole), rozgląda się na prawo ( czubek języka do prawego kącika ust), i na lewo ( czubek języka do lewego kącika ust). Stanął nad wysokim drzewem i zobaczył dziuplę, z której wypływał pyszny miodzik. Kubuś więc zaczął wspinać się na drzewo. Sięgnął łapką do dziupli i wyjął ją oblepioną miodem. Oblizał całą dokładnie ( wysuwamy język z buzi i poruszamy nim lekko do góry i na dół). Podczas jedzenia Puchatek pobrudził sobie pyszczek. Teraz próbuje go wyczyścić ( oblizuje językiem wargi). Misiu poczuł, że jego brzuszek jest pełen. Gdy doszedł do domku był bardzo zmęczony. Położył się do łóżeczka i zasnął ( chrapiemy).

5. „Pszczółka Maja” taniec Mai do piosenki https://youtu.be/UG-WU0ZbgK8

Język angielski

Proszę odtworzyć piosenkę Are you hungry ? Czy jesteś głodny ? – dziecko powtarza słowa https://www.youtube.com/watch?v=ykTR0uFGwE0 Are you hungry?- czy jesteś głodny ? Yes, I am.- tak jestem Are you hungry? Mmm...a banana-banan... / an apple-jabłko.../grapes-winogrona.../watermelon-arbuz Yum, yum, yum, yum, yum, yum, yum, yum, yum!-mniam mniam ! I'm full- jestem najedzony.

 

Piątek 15.05

1. Zabawa ruchowa dla całej rodziny z piosenką „Boogie Woogie” https://youtu.be/sXqaZUp2N-w

2. Zagadka dnia: Czerwona, w kropki, lata po łąkach i zjada mszyce. Kto to? (biedronka) Proszę przeczytać dziecku opowiadanie „Przygody małej biedronki ” E. Marcinkowskiej-Schmidt - kształtowanie empatycznej postawy wobec zwierząt Ach, jak przyjemnie tak fruwać rozłożywszy skrzydełka w słońcu! Dać się nieść lekkiemu wiatrowi i odwiedzać znajome drzewa. O, tam zakwitł nowy kwiat. Jaki czerwony! Chyba jeszcze piękniejszy niż skrzydła małej biedronki. I nawet ma takie same zabawne czarne plamki na płatkach. Tak, ale jemu nikt nie powie wierszyka. „Biedroneczko, leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba”. A to co? Takie duże i błyszczy się w słońcu. Jak migoce i ciągle faluje na wietrze. Jest takie jasne, zapewne i ciepłe. Trzeba koniecznie spróbować tego dotknąć… Ojej, co to?! Jest zimne i mokre! Skrzydełka nie chcą się ruszać! Co to? Co to? – Mamo, chodź prędko! – zawołał dziecięcy głos. – Biedronka wpadła do basenu z wodą! – Pokaż, gdzie, kochanie? Trzeba jej szybko pomóc… Plusk! Pomiędzy wodę a przestraszonego owada wsunęło się coś twardego. Coś, co dźwignęło zmartwiałą biedronkę i ułożyło ją na źdźble trawy. – Słońce musi osuszyć jej skrzydełka, żeby mogła stąd odlecieć – gdzieś blisko zabrzmiał głos, ale dopiero gdy zamilkł, biedronka odważyła się poruszyć nóżkami. Najpierw jedną, potem drugą i kolejnymi. Wreszcie nieśmiało poruszyła skrzydełkami i frrr! Odleciała ku słońcu . Pokazujemy dziecku sylwetę biedronki i trzy buźki mimiczne (wesołą, zaciekawioną, przestraszoną). Dziecko wybierają obrazek, który oddaje samopoczucie biedronki podczas lotu nad łąką i podczas dostrzeżenia błyszczącego lustra wody. Następnie n pokazujemy obrazek z buźką przerażoną i pytamy dziecko, jakie uczucie przedstawia i kiedy tak mogła czuć się biedronka.

3. „Jak działają mokre skrzydła?” – zabawa badawcza, uświadomienie dziecku, jak wrażliwe są skrzydła owadów. Pomoce: miska z wodą, kawałki zwiewnego materiału (tiul, satyna) Pokazujemy dziecku kawałki tiulu( np. chustkę )lub innego zwiewnego materiału. Dzieci machają nimi, podrzucają i obserwują, jak opada na podłogę. Następnie moczymy materiały w wodzie i lekko wyciskamy. Dziecko ponownie podrzuca i macha tkaninami, sprawdzając, czy nadal są lekkie i zwiewne. Samodzielnie próbują sformułować odpowiedź na pytanie, dlaczego owady nie mogą moczyć skrzydeł

4. „Na łące” – gra typu memory, utrwalenie nazw wybranych owadów. Dziecko rozkłada na dywanie kartoniki z wizerunkami owadów z „Pomocy trzylatka”. Nazywa owady i łączy w pary te same okazy. Następnie miesza kartoniki i odwracają obrazkiem do dołu. Wybiera dwa kartoniki i jeśli są takie same, odkłada je na bok, a jeśli inne, odkłada z powrotem na dywan.

5. „Biedronka” – nauka piosenki i układu ruchowego( zabawa z rodzicem. z rodzeństwem). Po wysłuchaniu i omawiamy treści piosenki. Wykonujemy następujące gesty: Pierwsza zwrotka: Biedronka czarne kropki ma, (dziecko palcami wskazującymi rysują w powietrzu kropki w pulsie piosenki) malutkie nóżki, skrzydła dwa. (wskazują rękami nogi i naśladują skrzydełka) Refren: Aha! Aha! (po tych słowach wykonują dwa krótkie klaśnięcia) Biedronkę każde dziecko zna. (wykonują obrót dookoła swojej osi) Aha! Aha! Biedronkę każdy zna. (jw.) Druga zwrotka: Na łące wszystkie muszki zna (podają dłonie w parach i obracają się w małych kółkach) i z wiatrem w berka często gra. Trzecia zwrotka: Podziwia z góry cały świat, (naśladują rękami fruwanie i poruszają się drobnymi krokami) zielony listek, żółty kwiat. (chodzą jedno za drugim po okręgu) Podczas refrenu wykonujemy ten sam układ co poprzednio.

 

 

 
Zadania 04.05.-08.05. PDF Drukuj Email
Grupa 1 - Krasnoludki - Zadania
Wpisany przez Lidia Drąd   

Plan pracy zdalnej 04.05-08.05


Poniedziałek 04.05

1. Gimnastyka poranna dla całej rodziny „Taniec dla dzieci”

https://youtu.be/oGJg1RSOof4

2. Proszę przeczytać dziecku wiersz pt. „Ptaszki” – E. Szelburg-Zarembiny.

-poznanie wiosennych zwyczajów ptaków, dostrzeganie różnicy między budką lęgową a gniazdem. Ptaszki Mama ptaszka, tata ptak wiją gniazdko tak i siak.

Znoszą piórka, włosie, mchy.

– Ja zdobyłem to, a ty?

– Ja to niosę, a ty co? – Trawka!

Nitka! Puch! Ho! Ho!

Zwijali się, pracowali, skarb do skarbu przydawali

i śpiewając niby z nut, zbudowali domek-cud: gniazdko ptasie takie oto.

Wtuliłabym się z ochotą między tych pisklątek rój,

gdyby to był domek mój.

Następnie dziecko odpowiada na pytanie:

Co ptaki wykorzystują do budowania gniazd? (trawa, pióra, glina, gałęzie)

Wyjaśniamy, że czasami ptaki nie muszą budować gniazd, gdyż znajdują dom w drewnianych budkach zbudowanych przez człowieka. Znoszą jednak do budki mech, gałązki i trawę, żeby mieć miękko i ciepło( fotografie różnych gniazd i budki lęgowej pod spodem postu).

Dziecko może obejrzeć film edukacyjny „Ptaki i ich gniazda”

https://youtu.be/75aXeAct6VY

3. „Pokarm dla piskląt” – zabawa sprawnościowa, ćwiczenie chwytu pęsetkowego, przeliczanie elementów w dostępnym zakresie. Proszę wytłumaczyć dziecku, że pisklęta niektórych ptaków po wykluciu się z jaj są ślepe i rodzice opiekują się nimi, dopóki nie opuszczą gniazda. Przynoszą im w dziobach pokarm. Dajemy dziecku sznurek , wstążkę skakankę, poduszkę i prosimy , aby ułożyło z nich koła („gniazda”). Dziecko („ptaszek”) kuca w swoim „gnieździe”. Na sygnał rodzica opuszcza „gniazdo” i szukają pokarmu. Za pomocą spinaczy do bielizny chwyta rozrzucone po pokoju ułożone w harmonijkę papierowe paski („gąsienice”) i zanosi do swojego „gniazda”. Po skończonej zabawie dziecko przelicza , ile „gąsienic” udało im się zebrać. Pomoce: np. wstążka, sznurek, skakanka lub poduszka(gniazdo)spinacze do bielizny, kolorowe gąsienice wykonane z pasków papieru zwiniętych w harmonijkę.

4. „Kolorowy ptak” – ćwiczenia sprawności manualnej, rysowanie po śladzie i kolorowanie sylwety ptaka, nazywanie kolorów (karta pracy nr44).  Dziecko wodzi palcem po śladzie, a następnie rysuje i koloruje kredkami sylwetę ptaka według własnego pomysłu i opisują jego wygląd.

5. „Pobawmy się w berka!” zabaw ruchowo- naśladowcza do piosenki „Wróbel i wiatr” .

1,Wesoła bajeczka, bajeczka niewielka:

raz wietrzyk swawolny odwiedził wróbelka;

wyczesał mu piórka, za dziób wytarmosił,

pod niebo błękitne do berka zaprosił.

Ref. Hula wróbel, hula wiatr

– gonią się przez cały świat! } bis

2. Wesoła bajeczka, bajeczka niewielka,

jak miło jest czasem pobawić się w berka.

Wiatr łapie wróbelka, wróbelek ucieka,

a słońce się temu przygląda z daleka.

Ref. Hula wróbel, hula wiatr

– gonią się przez cały świat!

Proszę odtworzyć dziecku piosenki i porozmawiać na jej temat.

Dziecko zaczyna naukę piosenki od refrenu. Podczas wypowiadania pierwszego wersu kołysze rękami nad głowami, podczas drugiego wykonują przed sobą obroty rękami („kręcą młynki”). Słowa zwrotki dziecko odtwarza za rodzicem na zasadzie echa. Można też zaproponować zabawę ruchową rodzeństwu „Berek”. Jedna dziecko jest wróbelkiem, drugie – wiatrem. Podczas pierwszego i trzeciego wersu pierwszej zwrotki „wróbelki” biegną do przodu, machając rękami (uciekają), po czym zatrzymują się. Podczas drugiego i czwartego wersu „wietrzyki” dobiegają do osoby ze swojej pary (gonią). W drugiej zwrotce następuje zamiana: ucieka „wiatr”, goni go „wróbelek”. Podczas refrenu dzieci odwracają się do siebie twarzami, biorą się za ręce i tańczą w małych kółkach.


Gimnastyka korekcyjna:

1. Do tego ćwiczenia przyda się 1,5 l butelka z wodą (pełna). Stajemy na butelce i próbujemy utrzymać równowagę. Kto da radę dłużej?

2. Siadamy w dość dużym rozkroku, robimy skłony z pogłębieniem do lewej nogi ( „raz, dwa, trzy” większe pogłębienie, na „4” – prostujemy się), staramy dotknąć stopy. Powtarzamy tę samą aktywność do prawej nogi. Pamiętajmy o nogach prostych w kolanach

3. „Spadające gwiazdki” - odskakujemy z szeroko rozłożonymi w górę rękoma oraz szeroko rozstawionymi nogami. Lądujemy do półprzysiadu. (10 powtórzeń)

4. Bierzemy piłkę, odbijamy ją o podłogę i łapiemy stojąc w miejscu. To samo ćwiczenie możemy wykonać w ruchu. Każda wersję powtórzyć 4x.

5. „Samochody” – dzieci (samochody) jeżdżą po pokoju w dowolnym My pokazujemy kolory (ręcznik, szarfa, klocek itp.), czyli światła drogowe. Dzieci reagują: czerwony kolor – stoją, zielony – jadą.


Wtorek 05.05

1. Poranna gimnastyka „Ręce prosto”

https://youtu.be/tlcUhXaDuxc

2. „Co to za ptak?” – zagadki słuchowe, rozpoznawanie ptaków po wydawanym odgłosie opisywanie ich wyglądu ptaków.( zdjęcia ptaków: puchacz, kukułka, bocian , na dole postu) Proszę porozmawiać z dzieckiem na temat poszczególnych ptaków i podać kolejno ich nazwy. Dziecko ogląda i opisuje ptaki. Następnie dziecko słucha odgłosów ptaków i wskazuje właściwe sylwety i naśladuje głosem ptaki..

3. „Wróbelki” – zabawa rytmiczno-ruchowa przy piosence „Wróbel i wiatr”, realizowanie schematu rytmicznego. Przed zabawą dziecko śpiewa piosenkę i jednocześnie realizują rytm melodii refrenu za pomocą gestodźwięków (klaskanie, klepanie oburącz lub naprzemienne). Następnie podczas zwrotek biega, naśladując lecące ptaki, podczas refrenu kuca i rytmicznie stuka w podłogę („dziobią ziarenka”).

4 „Ptaki cudaki” – zabawa plastyczna, , formowanie kul, tworzenie sylwet ptaków . Dziecko formuje z masy solnej (plasteliny)dwie kule: jedną mniejszą (głowa ptaka), drugą większą (brzuch) i, lekko spłaszczając, przyklejają je do kartonu, tworząc sylwetę ptaka. Na główce w odpowiednim miejscu wciskają np. koralik, guzik , ziarenko pieprzu…– oko ptaka i trójkąt wycięty z kartonu – dziób. Z dwóch sznureczków, wstążeczek formują nogi. Na zakończenie wciskają w masę np. piórka, tworząc w ten sposób ogon i skrzydła(to tylko propozycja , dziecko może wykonać ptaka według własnego pomysłu).

5.Ćwiczenia artykulacyjno-logopedyczne. Proszę pokazać dziecku każde ćwiczenie:

· Fruwający ptak– dziecko dotyka czubkiem języka za górnymi i dolnymi zębami, tak jak ptak, który siada na gałęzi drzewa i ziemi.

· Dziobek ptaka –dziecko wypycha wargi do przodu i na zmianę, zamyka i otwiera.

· Wysiadywanie jaj – dziecko przykleja język za górnymi zębami, i nie rusza nim przez 30 sekund.

· Budujemy gniazdo – dziecko przesuwa język po górnej i dolnej wardze

od zewnętrznej strony ust, a następnie ptak ląduje w gnieździe : dziecko

przykleja język przy górnych dziąsłach.


Środa 06.05

1. Gimnastyka poranna dla całej rodziny z piosenką „Marszowa piosenka”

https://youtu.be/3_oZrVBfnhA

2. Proszę odtworzyć dziecku film edukacyjny „Bocian”

https://youtu.be/ajLoT8kh_Ko

Po obejrzeniu filmu rozmawiamy z dzieckiem na temat wyglądu bociana , sposobu poruszania się i budowy gniazda, wydawania dźwięków dziobem ( klekot,). Mówimy dziecku o tym, że bocian zjada nie tylko żaby ale lubi też jeść myszy, ryby, małe żmije.

3. Praca plastyczna „Bocian ” wykonana według własnego pomysłu: można pomalować obrazek bociana lub wykonać bociana z talerzyka papierowego, płatków kosmetycznych.

4. Zabawa ruchowo- naśladowcza z piosenką „Bocian i żaby”(sł. i muz. M. Broda-Bajak)

https://youtu.be/mPa7cp7t0aE

Dziecko naśladuje klekotanie bociana, chodzenie z wysoko uniesionymi nogami, stanie na jednej nodze, fruwanie bociana ora naśladuje skokowi i rechotanie żaby.

5. „Ptaszki” - zabawa paluszkowa z liczeniem.

Pięć małych ptaszków na gałęzi siedzi. ( dziecko pokazuje pięć palców prawej ręki)

Odleciał jeden, by ciotkę odwiedzić. (dziecko porusza rękami jak skrzydłami)

Cztery małe ptaszki na gałęzi siedzą (dziecko pokazuje cztery palce prawej ręki)

i się martwią o piątego, bo gdzie jest – nie wiedzą. (dziecko łapie się za głowę)

Pierwszy leci, by go szukać, (dziecko pokazuje cztery palce i jeden składa do środka dłoni) drugi do sąsiadów puka, (dziecko drugi palec składa do środka dłoni)

trzeci dzwoni na policję, ( dziecko trzeci palec składa do środka dłoni )

czwarty woła: „Wracaj szybciej!”(dziecko dotykamy czubka małego palca, a potem składa dłonie w trąbkę i krzyczy).


Czwartek 07.05

1. Poranna gimnastyka dla całej rodziny „ Na ziemi zostaje”

https://youtu.be/S5TFdKc6TB4

2. „Po co ptakom pióra” pogadanka. Wyjaśniamy dziecku, że pióra są bardzo lekkie, chronią ptaki przed zimnem i wilgocią oraz umożliwiają latanie. Pełnią także funkcję ozdobną, a także maskującą (upodobnienie się do otoczenia zmniejsza ryzyko spostrzeżenia przez drapieżnika). Ptaki, które nie żyją na wodzie, unikają zmoczenia piór, gdyż utrudnia to latanie (dlatego ptaki nie latają w deszczu). Zapraszamy dziecko do zabawy sprawdzające Jakie jest pióro?

Ćwiczenia oddechowe z piórkiem ( można pobawić się z chusteczką higieniczną)

Nie spadnij!
Celem zabawy jest utrzymanie piórka w powietrzu tak długo, jak tylko się da! Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę dmuchnięć czy głębokość wdechu. Pamiętaj, że im wyżej piórko się wzniesie, tym mniej się napracujesz.

Piórko–rakieta.
Wyobraź sobie, że piórko jest rakietą, która musi wystartować z Księżyca. Startuje w różnych kierunkach i z różnych miejsc. Dziecko postępuje zgodnie z instrukcjami dorosłego: Połóż rakietę na nosie, rakieta leci do góry; Połóż rakietę na brodzie, rakieta leci w dół; Połóż rakietę na policzku, rakieta leci w lewo/prawo.

Uciekające piórko.
Przygotuj do tej zabawy pudełka różnych rozmiarów. Umieść piórko w największym pudełku. Zadaniem dziecka jest takie kontrolowanie oddechu, aby piórko przemieszczało się wzdłuż ścianek pudełka, lecz nie wyskoczyło poza nie. Jeśli zauważysz, że dziecko świetnie sobie radzi, zwiększ stopień trudności i zmień pudełko na mniejsze!

3. Co schowane jest w …np. w worku, poszewce?” zabawa dydaktyczna– określanie za pomocą dotyku przedmiotów znajdujących się w workach: kamień, klucz, piórko, korek, moneta, styropian, klocek i zgnieciona kartka papieru. Odkładanie przedmiotów na stolik.

„Co jest ciężkie , co jest lekkie zabawa badawcza”
Rozmowa na temat, które z z tych przedmiotów są ciężkie, a które nie i jak można to sprawdzić. Dziecko dmucha na przedmioty leżące na stoliku. . (Wyciągnięcie wniosku, że jedne spadły, bo są lekkie, a inne nie, bo są ciężkie). Dziecko obserwuje , jak jedne z nich spadają na podłogę, inne nie.

Proponujemy dziecku o położenie do jednej dłoni np. piórka a do drugiej kamienia i puszczenie ich z obydwu rąk. Dziecko obserwuje, który przedmiot spadnie na ziemię szybciej, a który wolniej. (Wyciągnięcie wniosku, że jedne spadły na podłogę szybko, bo są ciężkie, a inne później bo są lekkie.

4. „Rakieta” – praca plastyczna, układanie i naklejanie obrazka z figur geometrycznych według wzoru, orientowanie się na kartce papieru, swobodne wypowiedzi dzieci na temat lotu w kosmos.

Pomoce : czarne kartki, elementy rakiety z kolorowego papieru: prostokąt, dwa trójkąty prostokątne w tym samym kolorze, jeden trójkąt w innym kolorze, paski czerwonej bibuły, klej

Rozmawiamy z dzieckiem, że jednym z najszybciej poruszającym się i lecącym wysoko w kosmos jest rakieta. Proszę poprosić dziecko o wskazanie na kartce, jej górę, dół i środek. Układamy z dzieckiem „budujemy” rakietę z gotowych elementów. Na środku kartki dziecko nakleja prostokąt – kadłub rakiety. Na górze, przy prostokącie, dokleja trójkąt – głowicę rakiety. Na dole, przy prostokącie, nakleja dwa jednokolorowe trójkąty – stateczniki rakiety. Na zakończenie dokleja pod rakietą wstążki z paski czerwonej bibuły lub rysuje kredką – płomienie z silnika. Po skończonej pracy dziecko opowiada, gdzie chciałyby polecieć swoją rakietą.


Piątek 08.05

1. Gimnastyka poranna z piosenką dla całej rodziny „ Ręce, nogi się ruszają ”

https://youtu.be/rib2jV2PmbA

2.Proszę odtworzyć dziecku film edukacyjny „Pojazdy – co jeździ, pływa, lata”

https://youtu.be/Ahp8oBOvu2M

Po obejrzeniu dziecko mówi , które pojazdy poruszają się po lądzie, pływają po wodzie i latają w powietrzu , próbują naśladować głosem i ruchem pojazdy i wymienia , które poruszają się po lądzie, pływają po wodzie i latają w powietrzu.. Dziecko ( jeżeli mamy w domu, może pokazać swoje pojazdy i powiedzieć jak się poruszają). Rozmawiamy z dzieckiem o pojazdach latających w powietrzu, uświadomienie dzieciom ,że np. samolot powstał poprzez obserwacje ptaków przez konstruktorów(ma skrzydła, dziób, statecznik- ogon )

3 „Samolot ” praca plastyczno-techniczna metodą origamii. Pomoce: kartka papieru. Proszę wspólnie dzieckiem złożyć z papieru samolot( pomocny może być film instruktażowy) https://youtu.be/Ojj5bRvYdLM

4.„Odrzutowce” – zabawa ruchowa(dla całej rodziny), wprawianie papierowego samolotu w ruch, obserwowanie toru jego lotu. Proszę wyznaczyć strefę startu w pokoju lub w ogrodzie np. taśmą malarską sznurkiem, wstążką …wyznaczyć start samolotów z lotniska. Puszczamy samoloty i na hasło: Jeden, dwa, trzy, cztery, start! i obserwujemy jego lot. Zaznaczamy, który samolot poleciał najdalej.

5.„Samoloty” – zabawa ruchowa improwizacja przy utworze muzycznym, naśladowanie ruchem samolotu. Podczas refrenu (powtórzonego) dziecko biega z rozłożonymi szeroko rękami, naśladując lot samolotu. Pod koniec tej części, kiedy linia melodyczna ma kierunek opadający, dziecko kuca(„ląduje na lotnisku”). Pozostaje w tej pozycji, wyobrażając sobie, że np. tankuje paliwo (zamiast kucać, może przyklęknąć i „kręcić młynki” rękami). Podczas refrenu (powtórzonego) naśladuje lecący samolot.

 

 
Zadania 27.04.-30.04. PDF Drukuj Email
Grupa 1 - Krasnoludki - Zadania
Wpisany przez Lidia Drąg Dominika Świst   

Plan pracy zdalnej 27.04.2020-30.04.2020


Poniedziałek 27.04

1. Zabawa ruchowa z pokazywaniem dla całej rodziny „Tu paluszek”

https://youtu.be/ZIeTp-kVGE0

2. „Jak powstaje tęcza?” Pytamy dziecko Do czego służy woda? (do picia, mycia, dzięki wodzie i słońcu rosną rośliny, drzewa, kolorowe kwiaty). A czy wiesz, co jeszcze powstaje dzięki wodzie i słońcu? Naprowadzamy dziecko: Ma wiele kolorów i jest wielkie… Ostatnia podpowiedź: Pojawia się na niebie, gdy zaraz po deszczu zza chmur wyjdzie słońce.(tęcza)

Proszę odtworzyć dziecku film Tęcza malowana różdżką https://youtu.be/X5OTGXAk

3. Zapraszamy dziecko do wykonania tęczy. Przypominamy kolory, dziecko wyszukuje kredki w tym kolorze. Proszę narysować ( można wydrukować obrazek tęczy) łuki -paski na początku zaznaczyć odpowiedni kolor.

4. „Taniec kwiatów” – zabawa taneczna do muzyki poważnej. Dajemy dziecku chusteczkę z szyfonu lub z innego materiału. Podczas pierwszej części utworu dziecko podskakuje z nogi na nogę po pokoju, wymachując chusteczką w górze. Część środkowa zaprasza do „czarowania” kwiatów. Dziecko zatrzymuje się i przez zgniatanie chusteczki ukrywają ją w obu dłoniach. Lekko uchylając złożone dłonie, odsłaniają „pąki kwiatów”. Tak trzymając dłonie, improwizuje spokojny taniec do muzyki. Powtórzenie skocznej części jest sygnałem do ponownego podskakiwania po pokoju. ( nagranie utworu na dole postu)

5. „Burza” wierszyk animowany ruchem. Rodzic czyta dziecku wiersz ,a dziecko animuje wiersz ruchem.

Deszcz już pada, kap, kap, kap (dziecko porusza palcami – naśladuje kropelki deszczu)

Z chmury sypnął wielki grad (dziecko uderza piąstkami w uda)

Wiatr się zerwał szu, szu, szu (porusza rekami wyciągniętymi w górę)

Ciszę przerwał chu, chu, chu ( dziecko składa dłonie w trąbkę)

Wszystko wkoło pociemniało ( dz. obraca się dookoła poruszając palcami )

Ciii – ucichło ( dz. przykłada palec do ust i mówi bardzo cicho ciii)

bum – zagrzmiało, (dziecko jednocześnie tupie, klaszcze i głośno krzyczy)

Lepiej w domu poczekajmy, (dziecko kuca, robiąc nad głową daszek z rąk)

razem deszczu posłuchajmy, (dziecko w ciszy uderza palcami o podłogę).


Gimnastyka korekcyjna: Ćwiczenia ogólnorozwojowe.

1. Czołganie się pod krzesłami ustawionymi jedno przy drugim.

2. Spacer po pokoju z woreczkiem ryżu lub kaszy na głowie. Dzieci starają się utrzymać go na głowie jak najdłużej, pamiętając o prawidłowej postawie ciała.

3. Skoki najpierw obunóż, a potem na jednej nodze wzdłuż dywanu.

4. Chodzenie po skakance lub sznurku stopa przy stopie, utrzymanie równowagi.

5. Rzucanie piłeczkami do miski, kosza lub dużego garnka.

Powodzenia na koniec pamiętajcie wykonać ćwiczenia oddechowe .


Wtorek 28.04

1. Poranna gimnastyka „Uczymy się części ciała”

https://youtu.be/x7Wc4Rj22jI

2. „Gdzie są kolory tęczy?” – zabawa dydaktyczna, rozpoznawanie i nazywanie kolorów tęczy, odnajdywanie rzeczy, przedmiotów, przeliczanie w dostępnym zakresie. Dziecko wymienia kolory tęczy: czerwony, pomarańczowy ,żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy, potem poszukuje w domu rzeczy, przedmioty w kolorach tęczy i przelicza ilość znalezionych przedmiotów w danym kolorze.

3. „Tęczowa czapeczka” – praca plastyczno-techniczna

Pomoce: „Karty pracy” nr 40, klej, tasiemki, paski krepiny.

Dziecko skleja czapeczkę według instrukcji. Nakleja kolorowe gwiazdki z wyklejanki. Rodzic pomaga przymocować tasiemki do czapek. Na czubku czapeczki dziecko może dokleić paski kolorowej krepiny.

4. „Tęczowe kule” ( zabawa dla rodziny) - puszczanie baniek mydlanych, obserwowanie kolorów baniek, usprawnianie aparatu oddechowego. Pomoce: woda, płyn do mycia naczyń, gliceryna (lub gotowy roztwór do puszczania baniek), małe pojemniki, słomki. Zabawę najlepiej przeprowadzić w ogrodzie. Najpierw rodzic puszcza bańki, a dzieci obserwują, jakie widać kolory, próbują dmuchać na bańki lub je łapać. Następnie każde dziecko dostaje swój pojemniczek, naciętą na końcach słomkę i samodzielnie puszcza bańki.

5. Zabawa taneczno- ruchowa do piosenki „Deszczyk pada, deszczyk pada”

https://youtu.be/L3QdGJA7T4A

Na słowa : Deszczyk pada deszczyk pada - dziecko podnosi ręce do góry porusza palcami i opuszcza ręce na dół

Na słowa: Wieje silny wiatr – dziecko podnosi ręce do góry i kołysze nimi na boki

Na słowo błyskawica dz. klaszcze w ręce

Na słowo: grzmot - dz. tupie nogą o podłogę

A nie niebie kolorowa tęcza – dz. podnosi złączone ręce do góry rozkłada ręce tworząc łuk tęczy.


Środa 29.04

1. Gimnastyka poranna dla całej rodziny „ Gimnastyka Fruzi”

https://youtu.be/3ucDVAsz_C0

2. Zabawa doświadczalno –badawcza. Tworzenie tęczy w warunkach sztucznych: za pomocą naczynia z wodą, latarki i lusterka bądź płyty CD. Dziecko ogląda zjawisko powstawania tęczy na suficie, ścianie lub kartce. Aby powstała tęcza, proszę zanurzyć lusterko w wodzie i szukać odpowiedniego kąta padania światła na lusterko. (Powierzchnia wody przed lusterkiem działa jak pryzmat, uginając promienie światła). Lusterko odbija tęczę na suficie. Po pojawieniu się tęczy dziecko nazywa zaobserwowane kolory. Następnie próbuje samodzielnie odnaleźć kąt padania światła, by można było ponownie zaobserwować zjawisko rozszczepienia kolorów.

3 „Tęczowa parasolka” –wiersz T. Kubiaka

Proszę otworzyć wiersz(nagranie na dole postu), a następnie zadajemy dziecku pytania: Kto szedł po łące?

Jaka była łąka?

Jak wyglądały gąski?

Dlaczego było mokro?

Czy ktoś ochronił gąski? - tak chłopiec

Jak im pomógł?

4„Pod parasolką” – ćwiczenie graficzne, doskonalenie sprawności manualnej. Pomoce: „Karty pracy” – karta 41, kredki

Dziecko koloruje parasol odpowiednim kolorem kredki , potem wyklejance szuka naklejki dziewczynki, którą przykleja pod parasolem.

5. Zabawa taneczna do piosenki „Tęczowy znak” ( nagranie piosenki na dole postu)

muz. Sz. Kozłowski sł. M. Wierzbicki

W czasie zwrotek dziecko tańczy podskakując dookoła pokoju.

1. Burza odchodzi, już słońce świeci,

na niebie tęcza wesoła lśni.

Wszyscy się cieszą – najbardziej dzieci,

bo tęcza wróży pogodne dni. Ref. Gdy na niebie tęczy znak, (dziecko stawia raz prawą, raz lewą nogę na pięcie).

będzie ładnie: (obracają się czterema szybkimi krokami dookoła własnej osi).

tak, tak, tak! (dziecko klaszcze dłonie trzy razy )

2. Deszczyk na listkach zagrał walczyka,

muszkę do tańca zaprosił żuk.

Dokoła radość, śpiewy, muzyka,

a nad głowami tęczowy łuk.

Ref. Gdy na niebie tęczy znak, (dziecko stawia raz prawą, raz lewą nogę na pięcie).

będzie ładnie: (obracają się czterema szybkimi krokami dookoła własnej osi).

tak, tak, tak! ! (dziecko klaszcze w dłonie trzy razy )


Język angielski

Piosenka „Mam zwierzątko-I have a pet."

https://www.youtube.com/watch?v=pWepfJ-8XU0

Dziecko powtarza słowa piosenki i nazwy i odgłosy zwierząt.

Do you have a pet? - czy masz zwierzaka ?

Yes, I have a dog.- Tak mam psa

I have a pet.- mam zwierzaka, He is a dog.- To pies.

And he says, "Woof, woof, woof, woof, woof. Woof woof." I on szczeka.

I have a cat- Ja mam kota I have a pet. She is a cat.

And she says, "Meow, meow, meow, meow, meow. Meow meow."

I kotka mówi miał.

I have a mouse. Ja mam myszke. I have a pet. He is a mouse.

And he says, "Squeak, squeak, squeak, squeak, squeak. Squeak squeak." -myszka piszczy

I have a bird.- ja mam ptaszka I have a pet. - He is a bird. -to ptak

And he says, "Tweet, tweet, tweet, tweet, tweet. Tweet tweet." -ptaszek mówi ćwir

I have a fish.-ja mam rybke I have a pet. She is a fish.

And she says, "Glub, glub, glub, glub, glub. Glub glub."

I have a lion.-mam lwa A lion?! I have a pet. He is a lion.

And he says, "Roar, roar, roar, roar, roar. Roar roar." - i lew ryczy


Czwartek 30.04

1. Gimnastyka poranna dla całej rodziny „ Zabawy ruchowe dla dzieci”

https://youtu.be/m2WsGrvCx_w

2, Zabawa dydaktyczna (dla rodzeństwa) „Motyl na kwiatek” – ćwiczenie logicznego myślenia i pamięci, dobieranie kartoników w pary (gra w memo). Dziecko wypycha kartoniki z kwiatami i motylami z „Pomocy trzylatka”. Opisuje obrazki i ich kolory. Układa pary – motyl i kwiat w tym samym kolorze. Następnie odwracamy kartoniki obrazkiem do dołu, dziecko losuje kolejno po dwa. Jeśli dziecko odkryje parę, zabiera ją, jeśli nie, odkłada na miejsce.

3 „Pod tęczowym niebem” – zabawy ruchowe dla całej rodziny np. z prześcieradłem, kocykiem; kształtowanie prawidłowej reakcji na umówiony sygnał. Dzieci i dwoje dorosłych stoi w kole i trzymają (prześcieradło, kocyk). Wspólnie falują, unoszą prześcieradło , raz wolniej, raz szybciej. Na hasło: Deszcz dzieci chowają się pod chustą, a dorośli falują chustą nad dziećmi. Następnie wszyscy trzymając (prześcieradło, kocyk), chodzą wkoło, raz w jedną, raz w drugą stronę. Potem na środku prześcieradła kładziemy małą piłeczkę i falujemy tak, aby piłeczka nie spadla na podłogę. Rodzice tworzą tunel z prześcieradła, dzieci przechodzą pod nim na czworakach.

4. „Tęczowy ślimak” – praca plastyczna: lepienie z plasteliny, doskonalenie sprawności manualnej. Dziecko dostaje plastelinę w dwu lub trzech kolorach. Demonstrujemy dziecku wykonanie ślimaka. Z każdego kawałka robi wałeczek, następnie łączy je ze sobą i skręca, tworząc jeden kolorowy wałek. Wałek zwija w rulon, by powstała muszla ślimaka. Z kolejnego wałka lepi nogę i głowę. Dzieci próbują samodzielnie lub z pomocą rodzica ulepić ślimaka. Po skończonym zadaniu mogą dowolnie lepić tęczowe kulki i inne kształty. Ślimaka można wykonać z masy solnej ( proporcje po równo dodajemy mąkę i sól np. na 1 szkl. mąki 1 szkl. soli 1/2szkl. wody, powoli dolewamy wodę aby powstało miękka masa jak ciasto). Masę dzielimy na części i do każdej dodajemy inny kolor farby. Ślimaka możemy zrobić też z podłużnego paska papieru . Wycięty pasek dziecko koloruje w tęczowe kolory, potem zwija pasek w rulonik, przyklejamy na końcu oczka i czułka ślimaka. ( Prace można umieścić w galerii grupowej).

5. „Tęczowa orkiestra” – gra na instrumentach przy piosence „ Tęczowy znak”. Do gry wykorzystujemy „ domowe instrumenty” np. 2 łyżki , pokrywkę i drewnianą łyżkę, grzechotkę wykonaną z buteleczki po jogurcie z wsypaną kaszą, ryżem . Dziecko gra w pulsie piosenki, odpowiednio reagując na zmianę tempa w refrenie. Dziecko samo wybiera , na którym instrumencie będzie grało zwrotki piosenki i refrenu.( nagranie piosenki na dole postu).

Język angielski

Piosenka  „Yes i can. Tak potrafię”

https://www.youtube.com/watch?v=_Ir0Mc6Qilo

Dziecko powtarza słowa piosenki.


 

 
Zadania 20.04.2020 - 24.04.2020 PDF Drukuj Email
Grupa 1 - Krasnoludki - Zadania
Wpisany przez Lidia Drąg Dominika Świst   

Plan pracy zdalnej 20.04- 24.04 „Krasnoludki”


Poniedziałek 20.04

1. Gimnastyka poranna dla całej rodziny „Jarzynowa gimnastyka”

https://youtu.be/oD_4YBKMKFs

2.Proszę przeczytać dziecku wiersz „Co słychać na wsi” W. Chotomskiej

Co słychać? Zależy – gdzie.

Na łące słychać: – Kle, kle!

Na stawie: – Kwa, kwa!

Na polu: – Kraaa!

Przed kurnikiem: – Kukuryku!

– Ko, ko, ko, ko, ko! – w kurniku.

Koło budy słychać: – Hau!

A na progu: – Miau…

A co słychać w domu,

Nie powiem nikomu!

Po wysłuchaniu wiersza dziecko odgaduje, o jakich zwierzętach była mowa. Powtarza dźwięki, jakie wydają zwierzęta, i mówi, gdzie one mieszkają lub gdzie najczęściej przebywają.

3.„Zwierzaki” – zabawa ruchowo-naśladowcza, naśladowanie ruchów i odgłosów zwierząt . Zapraszamy dziecko na wycieczkę i opowiadamy, że znajduje się na łące, na której są bociany. Ptaki stoją, chodzą po łące. Proponujemy ruch, a dziecko próbuje naśladować chodzącego (maszeruje z wysoko zgiętymi nogami w kolanach) i stojącego na jednej nodze bociana, klekocą ( dziecko uderza wyprostowaną ręką prawą w lewą mówiąc kle, kle ) . Następnie idzie nad staw, gdzie pływają kaczki. Naśladuje ich ruchy (pływanie, machanie skrzydłami) i głos- kwa, kwa. Na polu spotyka wronę, naśladują jej głos kra, kra i leci na podwórko, gdzie jest kogut, kura, pies i kot. Naśladuje po kolei ruchy i odgłosy wszystkich zwierząt.

4. „Budujemy domki dla zwierząt” – zabawa konstrukcyjna. Dziecko wybiera sobie dowolną figurkę lub maskotkę zwierzątka oraz kilka plastikowych patyczków , mogą to być też wykałaczki, patyczki do szaszłyków lub kredki. Zadaniem dziecka jest zbudowanie domku dla swojego zwierzątka.

Podczas zabawy pytamy dziecko: Jakie masz zwierzątko?

Jak się nazywa domek, który budujesz?

5. Zabawa taneczna, ruchowo- naśladowcza „ Kaczuszki” https://youtu.be/zW1_ANe0l94


Gimnastyka korekcyjna . Ćwiczenia na wesoło

1. „Przeszkody do ominięcia” - układamy dwie linie w odległości 2m od siebie, między nimi układamy klocki w linii prostej w odległości około 1 m od siebie. Dziecko przebiega między klockami tak, aby nie dotknąć żadnego z nich, omijając je raz z jednej, a raz z drugiej strony. Ćwiczenie powtarzamy 3x.

2. Przysiady: w pozycji wyprostowanej uginamy nogi w kolanach, następnie prostujemy. Pilnujemy prawidłowej postawy, plecy prosto, ręce wyciągnięte do przodu. Wykonujemy (7 powtórzeń).

3. „Piramida” – grupujemy klocki np. duplo (ewentualnie większe dla młodszych dzieci) wedle kolorów (kolorów tyle ilu jest zawodników). Ustalamy tor. Biegniemy, przenosząc klocki swojego koloru na drugi koniec toru. Układamy piramidę. Drugi raz rozpoczynamy z końca, na którym uzbieraliśmy pierwszą piramidę. Kto pierwszy ten lepszy. Powtórzyć 2x.

4. Przygotowujemy podwyższenie (może to być stopień na schodach, mały niesuwający się taborecik łazienkowy), wskakujemy obunóż na podwyższenie (7 razy).

5. Razem z dzieckiem, w różnych pozycjach jednocześnie podajemy sobie woreczki z grochem, misia lub inny przedmiot - górą, dołem (7 razy ).


Wtorek 21.04

1.Poranna gimnastyka dla całej rodziny „Przywitanie i rozgrzewka”

2. Proszę odtworzyć dziecku film Gdzie ja mieszkam?

https://youtu.be/1PD3jNhefUA

Po obejrzeniu filmu dziecko nazywa miejsca i budynki, w których mieszkają zwierzęta: zagroda, stajnia, obora, kurnik, chlewik. Dzieci wymieniają zwierzęta, które tam mieszkają, oraz próbują określić, jakie korzyści ma człowiek, hodując na wsi zwierzęta. ( np. kura znosi jajka, krowa, koza daje mleko, owca - wełnę)

3. „Kolorowy płotek” – zabawa matematyczna, przeliczanie prostokątnych pasków i układanie z nich rytmów, tworzenie obrazka według własnego pomysłu. Pomoce: 6–8 pasków w dwóch kolorach (połowa w jednym, połowa w drugim kolorze), białe kartki, klej, kredki.

Proszę wyciąć z kolorowego papieru 3–4 papierowe paski w dwóch kolorach np. czerwone, żółte, czyli po 6–8 pasków. Dzieci przeliczają, ile mają prostokątów. Na białej kartce układają na przemian kolorowe paski(np. czerwony- żółty- czerwony –żółty itd.) i tworzą kolorowy płotek. Następnie przyklejają go i uzupełniają obrazek rysunkiem dowolnego zwierzątka .

4. Ćwiczenia i zabawy ruchowe „Wesołe koniki”

Konie skaczą przez przeszkody” zabawa bieżna .

Rozkładamy na podłodze, w różnych miejscach pokoju „ przeszkody”- poduszki, zwinięte ręczniki itp.

Dziecko – koń biegnie, wysoko unosząc kolana. Gdy napotka przeszkodę – koń, przeskakuje przez nią, po czym biegnie dalej.

Ćwiczenia głowy i szyi „Koń kiwa głową”.

Dziecko w siadzie skrzyżnym, z rękami ułożonymi na kolanach , wykonuje skłon głową w przód i w tył z wydłużeniem szyi lekkim przyciąganiem brody.

Ćwiczenia zręczności „Koń na biegunach”. Dziecko w siadzie skrzyżnym, chwytają za stopy od zewnętrznej strony, wyginają plecy jak bieguny konia - lekko huśta się w tył, na plecy i w przód do siadu.

Ćwiczenia równowagi „ Koń grzebie nogą”. Dziecko maszeruje z wysokim unoszeniem kolan. Na hasło „konie” zatrzymują się, rżą i grzebią nogą – lekko uderzają o podłogę palcami lewej i prawej stopy, na zmianę.


Środa 22.04

1. Zabawa ruchowo-naśladowcza z piosenką „Krasnoludki” https://youtu.be/piZ27BZdL_s

2. Zagadki słowne „Kto jest moim rodzicem?” – dziecko odgaduje zagadki słowne oraz łączy w pary sylwety zwierząt dorosłych i młodych.

Ja jestem prosiątko, mieszkam sobie w chlewie. Kim jest moja mama?

Czy jest ktoś, kto nie wie?

Ja jestem kurczątko i mieszkam w kurniku. A kim jest mój tata?

Pieje: „Kukuryku!”.  

Ja jestem kaczątko, w stawie chętnie pływam.

Czy wiecie, jak moja mama się nazywa?

Ja jestem cielątko, lubię mleko mamy. A was teraz spytam: jak ją nazywamy?

Ja jestem źrebiątko, w stajni wącham owies.

A kim jest mój tata? Proszę, kto mi powie?   

Ja jestem koźlątko, meczę głośno: meee! Kim jest moja mama?

Wiecie już, czy nie?  

Ja jestem kociątko, mam na pyszczku łatę. Kto wie, jak się woła na mojego tatę?

Ja jestem szczeniątko, odpoczywam w budzie. Jak mojego tatę nazywają ludzie?

3. Zabawa dydaktyczna „Mamy i ich dzieci” – łączenie w pary zwierząt dorosłych i młodych (karta pracy nr 39). Dziecko nazywają dorosłe zwierzęta i wklejają obok młode osobniki oraz podają ich nazwy.

4.Zabawa ilustracyjno- artykulacyjna z piosenką „ Ciocia Tecia”

https://youtu.be/fSSRwIAQIcE

Dziecko powtarza słowa piosenki i naśladuje głosem zwierzęta hodowane na wsi.

5. Zabawa „Wirujące piórko”. Dajemy dziecku dziecku piórko, zadaniem dziecka jest dmuchać na piórko tak, by nie spadło na podłogę. Zabawa relaksacyjna „Piórkowy masaż”. Dziecko siedzi z rodzicem w siadzie skrzyżnym w parach naprzeciwko siebie i w rytm muzyki głaszczą ręce i twarz partnera piórkiem (może to być kawałek chusteczki higienicznej).


Język angielski.

Piosenka o motylku biedronce i żuku. 

https://www.youtube.com/watch?v=EgiQ6GliTrI

Dziecko powtarza nazwy  owadów w piosence.

butterfly  - motyl

ladybug - biedronka

bumblebee  - żuk

... flying  all around the trees.


Czwartek 23.04

1. Poranna gimnastyka dla całej rodziny „Głowa, ramiona”.

2. Proszę przeczytać dziecku wiersz: „Krowa czarodziejka” M. Przewoźniak

Pewnie nie wiecie, że każda krowa jak czarodziejka umie czarować.

Bo co za zwierzę to niebywałe: Jak zje zielone to daje białe?

Zgadnijcie, co jest tak zamienione.

Czym jest to białe, a czym – zielone

Po przeczytaniu dzieci odgadują, czym jest „białe”, a czym „zielone”. Rozmawiamy z dzieckiem o zwyczajach krowy, która pasie się na łące i zjada zieloną trawę, prosimy dziecko o naśladowanie przeżuwania trawy przez krowę. Następnie rozmawiamy o pozyskiwaniu mleka: dojeniu krowy, ręcznym i mechanicznym. Podkreślamy, że dojenie ręczne to trudne zadanie, którego najpierw trzeba się nauczyć.

3. „Czary-mary… mleko” –zabawa badawcza, doświadczenia z wodą. Pomoce: dwie miski, jedna kolorowa, gumowe rękawiczki jednorazowe, szpilka, biała farba, woda. Z apraszamy dziecko do zabawy w dojenie krowy. Do jednej miski nalewamy wodę, drugą kolorową miskę pozostawiamy pustą. Nabieramy wodę z miski do gumowej rękawiczki, do środka wlewamy białą farbę. Związujemy rękawiczkę, a na czubkach palców robi szpilką dziurki. Dziecko ściska po kolei palce rękawiczki, naśladując dojenie, i kieruje płyn do kolorowej, pustej miski

4. „Krowa” – praca plastyczna, ułożenie i naklejenie obrazka krowy z papierowych kół, doskonalenie sprawności manualnej. Przygotowujemy zestaw figur potrzebnych do złożenia sylwety krowy: duże półkole i sześć małych półkoli, dwie elipsy, dwa małe trójkąty, pięć kawałków tasiemki, sznurka, włóczki. Dziecko składają sylwetę krowy i naklejają na kartkę. Z brązowej i czarnej plasteliny naklejają łaty oraz oczy. Krowę można zrobić z rolki po papierze toaletowym lub według własnego pomysłu. (prace można umieścić w galerii grupowej)

5. Zabawa muzyczna „Krowy i konie” – zabawa ruchowo-ilustracyjna, doskonalenie orientacji w przestrzeni, reagowanie na przerwę w muzyce i charakter utworu. Omawiamy z dzieckiem różnice w wyglądzie, sposobie poruszania się i odgłosach między krowami i końmi. Odtwarzamy obydwa utwory. Wspólnie z dzieckiem ustalamy, który z nich bardziej pasuje do krowy, a który do konia. Na koniec przeprowadza zabawę ruchową: podczas „Marsza perskiego” dzieci poruszają się na czworaka lub maszerują, układając dłonie w rogi. Kiedy rodzic zatrzymuje nagranie, dziecko naśladuje głosem muczenie krowy. Podczas drugiego utworu „Polski koń sportowy” dziecko cwałuje do przodu , . Na przerwę w muzyce naśladują głosem rżenie konia. ( nagranie utworów pod postem).


Język angielski

Piosenka Kto wział ciasteczko ze słoja ?

-Who took the cookie frm the cookie jar ?

https://www.youtube.com/watch?v=OzKY5YHnOTg

who me ? czy ja ? ... not me !

Dziecko powtarza nazwy zwierząt.

panda rabbit-królik bear-miś penguin-pingwin cangaroo-kangur   

Kangurek wział ciasteczko  let's share- podzielmy się.


Piątek 24.04

1. Poranna gimnastyka dla całej rodziny „Uczymy się części ciała ”

https://youtu.be/x7Wc4Rj22jI

2. „Mleczna kraina” – oglądanie i nazywanie przetworów mlecznych, poznanie ich właściwości zdrowotnych, rozmowa na temat dobrych nawyków żywieniowych. Dzieci oglądają i nazywają produkty mleczne: mleko, jogurt, kefir, ser biały i żółty, masło, śmietana. Zapraszamy dziecko do degustacji, zwracamy uwagę na walory smakowe produktów, a także na ich wartości odżywcze i zdrowotne. Po degustacji dziecko wypowiada się na temat produktów, mówią, co lubią, co im smakuje, jak i do czego można te produkty wykorzystać.

3. „Mleczny deser” – zajęcia kulinarne, samodzielne przygotowanie zdrowego deseru z jogurtu, wdrażanie dobrych nawyków żywieniowych Pomoce: jogurty naturalne, pokrojone owoce, różne płatki zbożowe, orzechy, miseczki, łyżeczki. Dzieci samodzielnie nakładają sobie do miseczki jogurt naturalny i dodają do niego wybrane owoce, płatki, orzechy, potem degustują i smakują wykonany przez siebie deser.

4.„Idą kurki”– zabawa do wierszyka kształcąca motorykę, koordynacje ruchową i słuchową. Na podłodze układamy ze sznurka, tasiemki - koło. Dziecko chodzi dookoła po sznurku powtarzając za rodzicem wierszyk. Przy ostatnim wersie wymieniają nazwę domku i wskakują do środka koła.
- Idą sobie kurki dróżką:
Pierwsza kurka tupie nóżką,(tupie nogą)
Druga kurka tupie nóżką,
Trzecia kurka tupie nóżką.
Potupały, potupały
I w kurniku się schowały.(wskakuje do koła)
potem bawimy się zmieniając nazwy zwierząt i ich mieszkań: świnka- chlewik, krówka- obora, konik- stajnia
- Idą sobie świnki dróżką:
2.Pierwsza świnka tupie nóżką (…)
I w chlewiki się schowały. Itd.

5. „Co się zmieniło?”- zabawa doskonaląca pamięć i spostrzegawczość wzrokową dla dziecka, rodzeństwa. Układamy w szeregu 4 zwierzątka, mogą być maskotki. Prosimy dziecko aby zapamiętało kolejność ułożenia zwierząt. Potem dziecko wychodzi z pokoju, a w tym czasie rodzic przestawia zwierzęta. Zapraszamy dziecko, jego zadaniem jest wykrycie zmian i ustawienie zwierząt ponownie w tej samej kolejności, co na początku.

 

 
Zadania 14.04.-17.04. PDF Drukuj Email
Grupa 1 - Krasnoludki - Zadania
Wpisany przez Lidia Drąg   

Plan pracy zdalnej od 14.04.2020 do 17.04.2020


Wtorek 14.04.2020

1. Poranna gimnastyka „ Na ziemi zostaje”

youtu.be/S5TFdKc6TB4

2. Proszę przeczytać dziecku wiersz pt. „Wodne stworki” N. Usenko

Kto się dobrze czuje w wodzie?

Ten, kto w wodzie mieszka co dzień!

W rzece ryba sobie pływa.

Rak w jeziorze się ukrywa.

W stawie siedzi żabka mała – tu, przy brzegu się schowała!

A wieloryb? Gdzie jest, gdzie?

W morzu, każdy o tym wie!

Pytamy dziecko Jakie zwierzęta zapamiętało, gdzie mieszkały zwierzęta?

( obrazki i zdjęcia pod postem). Porównujemy jezioro, rzekę, staw do morza np. w morzu woda jest słona, otwarty akwen….

3.Opowieść ruchowa „ Odwiedzamy zwierzęta mieszkające w stawie, rzece, jeziorze” zabawa dla rodzeństwa ,całej rodziny

„Pociąg” – zabawa dydaktyczno-ruchowa, naśladowanie podróży pociągiem, które ma za cel poznanie stawu, jeziora, rzeki i ich mieszkańców, dostrzeganie charakterystycznych cech w wyglądzie zwierząt.

Proszę włączyć piosenkę „Jedzie pociąg z daleka”

https://youtu.be/PjUopo-DJio

Dzieci poruszają się w rytm muzyki , po chwili wyłączamy muzykę. Na pauzę w muzyce dziecko pokazuje ruchem jak skacze jak żaba i naśladują głosem: kum, kum, kum; pokazują jak porusza się rak idąc na czworakach do tyłu. Następnie „pociąg” rusza do kolejnej stacji – jeziora, po którym pływa kaczka. Dziecko zatrzymuje się i opisuje wygląd kaczki, a następnie naśladuje jej charakterystyczny odgłos. Ostatnią stacją dla „pociągu” jest rzeka z rybami. Dziecko opisuje wygląd ryb i rozmawia na temat wydawanych przez nie dźwięków. Zastanawia się, dlaczego ryby nie wydają żadnych odgłosów, potem porusza się jak ryba w wodzie.

4. „Na lądzie i w wodzie” – klasyfikowanie zwierząt, wyróżnianie zwierząt wodnych i lądowych (karta pracy nr 33). Pytamy dziecko , które zwierzę porusza się po lądzie, a które żyje w wodzie. Następnie dziecko otacza kolorowymi pętlami zwierzęta wodne i lądowe na karcie pracy

5.Zabawa wierszyk paluszkowa „Idzie rak https://youtu.be/PeWEWFzUSkI lub wykonujemy masażyk na plecach dziecka.

Na słowa Idzie rak nieborak – naśladujemy palcami chodzenie raka

Na słowa jak uszczypnie będzie znak – szczypiemy delikatnie dziecko po plecach.


Środa 15.04.2020

1. Poranna gimnastyka „Rozgrzewka” dla całej rodziny

https://youtu.be/m2WsGrvCx_w

2. Proszę odtworzyć dziecku film edukacyjny „Podwodny świat zwierząt”- morskie zwierzęta https://youtu.be/PiayEX0bqjo

Po obejrzeniu filmu zadajemy , rozmawiamy z dzieci , zadajemy pytania:

Jak wygląda krajobraz morski?

Jakie zwierzęta można zobaczyć w morzu?

Co oprócz zwierząt można jeszcze zaobserwować na morzu?

Czy chcielibyście udać się w podmorską podróż?

Co wam się w morzu najbardziej podoba?

3. „Rybki w wodzie” – zabawa ruchowo-naśladowcza dla rodzeństwa. Zachęcamy dzieci, by płynnie i spokojnie poruszały się po sali, naśladując ryby pływające w rytm spokojnej muzyki, np. relaksacyjnej( nagranie muzyki relaksacyjnej na dole postu). Przypominamy, że ryby nic nie mówią (tylko oddychają, otwierając szeroko buzię), a płynąc, nie obijają się o siebie. Na hasło: Jedzenie! „ryby podpływają” do rodzica, szeroko otwierając i zamykając usta.

4. „Ośmiornica” – praca plastyczna, wykorzystanie techniki origami z koła, doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Proszę wyciąć z papieru kółka do origamii: jedno duże (wielkości denka od słoika litrowego) i kilkanaście mniejszych( obrysowane np. korki z butelek od mleka, malutkie pokrywki od słoików). Największe koło będzie głową ośmiornicy, a małe, po przyklejeniu jedno za drugim po 4 sztuki w rzędzie, będą mackami. Dziecko układa kółka według instrukcji rodzica i przykleja. Przypominamy dziecku, że ośmiornica ma osiem macek, ale pozwalamy dziecku ułożyć macki w dowolny sposób i w dowolnej ilości, w zależności od chęci dziecka i ich wyobrażeń. Następnie flamastrami dzieci malują oczy ośmiornicy, a kredkami rysują morskie fale. ( prace można umieścić w galerii grupowej).

5. „Rybki w wodzie” – zabawa ruchowo-naśladowcza, naśladowanie ruchów ryb. Zachęcamy dziecko płynęło i spokojnie poruszały się po pokoju, naśladując ryby pływające w rytm spokojnej muzyki, np. relaksacyjnej. Przypominamy, że ryby nic nie mówią (tylko oddychają, otwierając szeroko buzię), a płynąc, nie obijają się o siebie. Na hasło: Jedzenie! „ryby podpływają” do rodzica, szeroko otwierając i zamykając usta( jedzą pokarm).

Język angielski


Czwartek 16.04.2020

1.Zabawa ruchowo naśladowcza do piosenki „Jestem zuch”(nagranie piosenki na dole postu)

2. „O rybaku i złotej rybce” – bajka M. Strzałkowskiej. Proszę otworzyć dziecku treść bajki (nagranie na dole postu), a następnie porozmawiać z dzieckiem na jej temat. Przykładowe pytania:

Kogo spotkał rybak?

Czy to była zwykła rybka?

Co rybka obiecała rybakowi?

Czy rybak miał jakieś życzenia?

A co chciała od złotej rybki żona rybaka?

Czy żona była zadowolona, kiedy rybka spełniała jej życzenia?

Jak myślisz, czy dobrze, że rybka nie spełniła ostatniego życzenia żony? Dlaczego?

Na zakończenie proszę porozmawiać z dzieckiem,  podkreślić przesłanie bajki, że chęć posiadania coraz większej ilości rzeczy wcale nie przynosi szczęścia. Warto cieszyć się z tego, co się ma.

3. „Jak ryby w wodzie” – zabawa naśladowcza z elementami ćwiczeń logopedycznych, naśladowanie ruchów ryby oraz doskonalenie aparatu artykulacyjnego. Na początek dziecko za rodzicem próbuje wykonać ruch ustami naśladujący otwieranie i zamykanie pyszczka ryby, która puszcza bąbelki. Następnie naśladuje ruchem całego ciała pływające ryby – leżąc na brzuchu odpychają się rękami, „pływając” w różnych kierunkach. Na sygnał „rybki” zatrzymują się i wypuszczają ustami bąbelki.

4 . „Rybka” – praca plastyczna: doskonalenie sprawności manualnej (karta pracy 35).

Dziecko może wykonać rybkę według własnego pomysłu np. pokolorować kredkami, pisakami, nakleć na rybkę kawałeczki wydartego kolorowego papieru, bibuły. Rybka może być pomalowana farbami - wykorzystanie techniki „mokre w mokrym”. Dziecko malują rybkę samą wodą, a następnie nakładają na nią farbę żółtą i czerwoną, dotykając delikatnie pędzlem. Można też dodać drugą parę kolorów, niebieski i żółty lub niebieski i czerwony. Malując, dziecko obserwuje, jaki kolor powstaje z połączenia dwóch barw podstawowych. ( zdjęcie pracy można umieścić w galerii grupowej).

Język angielski


Piątek 17.04.2020

1. Poranna gimnastyka „Skaczemy, biegniemy, ćwiczymy…” https://youtu.be/OZTYeTEZ2wA

2. „Wiaderkowa polka ” muz. I sł. R. Szczypior zabawa ilustracyjno-ruchowa do piosenki ( nagranie piosenki na dole postu). Dziecko naśladuje ruchem pingwinka

1. Ach! Jak dobrze być pingwinkiem, (dziecko porusza się ze złączonymi nogami, przyciska ręce do ciała – skrzydełka)

i wystawiać dziób do słonka! (podnosi głowę do góry )

Ach! Jak ciepło i przyjemnie jest od łebka do ogonka.

Kiedy sobie już odpocznę, to usiądę na kuperku,

i łopatką, proszę państwa,

pięknie zagram na wiaderku.

Ref. Ram, tam, tam, ram, tam, tam! Wiaderkową polkę gram.} bis

( dziecko gra rytm np. łopatką na wiaderku, drewnianą łyżka po pokrywce )

2. Ach! Jak miło być pingwinkiem,

złote rybki w morzu gonić! ( naśladuje ruchem pływanie i nurkowanie pingwinka w wodzie )

Pływać, skakać i nurkować w turkusowej, morskiej toni.

Ale, kiedy mała rybka oburzona na mnie zerka,

to wychodzę znów na plażę, no i wracam do wiaderka.

Ref. Ram, tam, tam, ram, tam, tam! Wiaderkową polkę gram } bis

(dziecko wystukuje rytm np. łopatką na wiaderku, drewnianą łyżka po pokrywce )

3. „Słońce, chmura, deszcz” ćwiczenie grafomotoryczne, doskonalenie koordynacji oka i ręki (karta pracy nr 34). Dziecko wykonuje ćwiczenie graficzne na karcie pracy: łączy kropki, rysując słońce, chmurę i deszcz. Podczas rysowania mogą słuchać muzyki relaksacyjnej. Dziecko może też rysować słońce, chmurę na tace z wysypaną kaszą manną, cukrem…

4. „Przelewanie wody” – zabawy badawcze z wodą, przelewanie, wnioskowanie o zmianach.. Na stoliku ustawiamy kilka pojemników, butelek różnej wielkości i kształtów, lejek i wodę w dzbanku. Dziecko po kolei przelewają wodę, obserwują, jak zmienia się poziom wody, ile zajmuje miejsca w poszczególnych pojemnikach. Zwracamy uwagę, że wody za każdym razem jest tyle samo (jeśli się nie rozleje), a woda przyjmuje kształt naczynia.

5. Zabawa paluszkowa z elementem liczenia „Moje dłonie”

Mogę dłonie w piąstki ścisnąć. ( dziecko zaciska dłonie w pięści)

Mogę nimi podnieść wszystko. ( naśladuje rękami ruch podnoszenia )

Mogę je pod brodę złożyć.(kładzie dłoń jedną na drugą i układamy pod brodą)

Mogę nimi czapkę włożyć. (naśladuje ruch zakładania czapki)

Mogę zrobić kołowrotek – w jedną stronę i z powrotem. (obraca jedną dłoń wokół drugiej)

Mogę zagrać na fujarce. (naśladuje grę na fujarce)

i policzyć swoje palce:

jeden, dwa, trzy, cztery, pięć. (dziecko pokazuje kolejno prawej ręki, począwszy od kciuka)

jeden, dwa, trzy, cztery, pięć. (dziecko pokazuje kolejno lewej ręki, począwszy od kciuka)

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2
feed-image Przedszkole Samorządowe | Czarny Dunajec